Новообраний президент США Дональд Трамп, який заступить на посаду наприкінці тижня, піддав критиці НАТО, засумнівавшись в тому, що НАТО відповідає вимогам сучасності, що викликало схвальні заяви Москви. Також Трамп, похваливши «Брекзит», сказав, що Британія може бути не останньою країною ЄС, яка попроситься на вихід з Євросоюзу. Керівники НАТО та ЄС критично відреагували на інтерв’ю Трампа, але також є й голоси, які закликають не поспішати з оцінками і дечекатись інавгурації нового президента США та вступу його на посаду.
Москва привітала заяву Дональда Трампа про НАТО як «застарілий» альянс, в той час як ключовий союзник США в Європі – Німеччина – висловила стурбованість такою заявою.
Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що «НАТО є справді є рудиментом (минулого), і ми погоджуємося з цим».
Пєсков також сказав, що «враховуючи, що (НАТО) зосереджена на конфронтації і вся її структура створена для ідеї конфронтації, тоді, звичайно, навряд чи можна назвати її сучасною організацією, яка відповідає критеріям та ідеалам стабільності, тривалого розвитку й безпеки».
НАТО неодноразово відкидала російські твердження, що альянс хоче конфронтації, говорячи, що посилення східного флангу є відповіддю з боку НАТО на російські дії в регіоні, які налякали багатьох членів альянсу. Зокрема йдеться про анексію Кремлем Криму та підтримку сепаратистів у східній Україні.
Трамп і НАТО
Німеччина – один з ключових союзників США в Європі – висловила стурбованість заявою Трампа.
«Мої погляди на питання трансатлантичних зв’язків відомі. Новообраний президент знову висловив свої погляди. Коли він буде вже на посаді – бо наразі він ще не вступив на посаду – ми, звичайно, будемо працювати разом з американським урядом. Тоді ми побачимо, яку співпрацю ми можемо налагодити», – сказала канцлер Німеччини Анґела Меркель.
В широкому інтерв’ю британській газеті The Times та німецькому найтиражнішому щоденнику Bild, яке було опубліковане у неділю, Дональд Трамп назвав НАТО «застарілим, але додав, що альянс все ще «дуже важливий для мене».
«Я вже давно казав, що в НАТО є проблеми. Проблема номер один – організація є застарілою, бо була створена багато-багато років тому. Проблема номер два – країни не роблять фінансових внесків, які мають робити», – сказав Трамп в інтерв’ю.
Німецький міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмайєр, який 16 січня був в Брюсселі, сказав, що заява Трампа є суперечливою і йде врозріз з тим, що говорив кандидат на посаду міністра оборони США Джеймс Маттіс про НАТО під час сенатських слухань минулого тижня.
«Заяви, які зроблені в інтерв’ю новобраним президентом, спровокували здивування та неспокій тут, в Брюсселі і, гадаю, – я навіть переконаний – не лише в Брюсселі. Я щойно мав розмову з генеральним секретарем НАТО паном Столтенберґом, і особливо в НАТО заяви новобраного президента Трампа були сприйняті зі стурбованістю – його заява, що він розглядає НАТО як застарілу організацію».
НАТО прореагувало на інтерв’ю заявою, що альянс цілком впевнений у відданості США безпеці Європи. Речниця НАТО Оана Лунгеску сказала, що керівник НАТО Єнс Столтенберґ з надією дивиться на співпрацю з Трампом та його командою.
Трамп і ЄС
Щодо інших тем інтерв’ю британській та німецькій газетам – Трамп похвалив Британію за те, що вона виходить з Євросоюзу, сказавши, що «Брекзит завершиться гарно», і що він хоче угоди про вільну торгівлю між США та Британією.
Британський міністр закордонних справ Борис Джонсон назвав «гарною новиною», що США хочуть «доброї угоди про вільну торгівлю з нами». Речниця британського прем’єра Терези Мей теж виловилась у цьому дусі.
Деякі чільні представники ЄС відкинули компліменти Трампа щодо «Брекзита» і його слова, що й інші члени ЄС можуть захотіли наслідувати британський приклад.
«Брекзит» – це негарна річ», – сказав комісар ЄС з питань економіки П’єр Московічі, додавши, що ціна виходу Британії з ЄС буде «значною» і що це відіб’є бажання інших членів ЄС йти слідом за Британією.
Маргарітіс Шинас, речник Єврокомісії, так відреагував на інтерв’ю Трампа: «Я знаю, що зазвичай журналісти скаржаться коли ми кажемо, що не коментуємо коментарі. Отже, я відреагую на це питання заявою, а саме: «Ми прочитали це інтерв’ю з цікавістю».
Канцлер Меркель скритукувала передбачення Трампа, що інші країни ЄС захочуть піти британським шляхом на вихід з ЄС. «Я думаю, що ми, європейці, творимо нашу долю своїми руками», – сказала німецький лідер.
«Я думаю, що Європейський союз буде триматися разом. Я на 100 відсотків переконана у цьому. Я поважаю думки майбутнього президента Сполучених Штатів, новообраного президента, майже президента, але думаю, що з Європейським союзом буде все гаразд», – сказала керівник європейською дипломатії Федеріка Моґеріні.
Меркель, зі свого боку, відкинула критику Трампа своєї міграційної політики. Трамп в інтерв’ю назвав Меркель «фантастичним лідером», але додав, що Німеччина «отримала чітке враження» від наслідків її міграційної політики під час грудневого терористичного нападу на різдвяний базар в Берліні, під час якого загинуло 12 людей.
«Я особисто чекаю на інавгурацію президента США. Тоді, звісно, ми будемо працювати з ним на всіх рівнях», – сказала Меркель.
Інавгурація Трампа як 45 президента США має відбутися 20 січня і деякі оглядачі кажуть, що найкраще нині було б почекати на його дії вже на президентській посаді, замість того, щоб реагувати вже нині на кожну заяву, інтерв’ю чи допис у Twitter.
«Я думаю, що найважливіше нині тримати спокій і дочекатися, коли вони (нова адміністрація) почнуть, власне, працювати, – сказав міністр закордонних справ Данії Андерс Самуельсен. – Гадаю, маємо зачекати і відійти від твіттерної дипломатії, перейшовши до реальної політики».