Під час прощальної зустрічі президента Сполучених Штатів із лідерами п’яти провідних країн Європи українська тема була однією з головних. Барак Обама і його європейські колеги погодилися з тим, що санкції проти Москви повинні бути збережені до того часу, поки Росія не виконає Мінські угоди.
Таким чином, головна мета російської дипломатії – зняття санкцій при одночасному продовженні Мінських угод і контролю над Донбасом – залишається нездійсненною мрією. Це була дійсно амбітна мета. У Кремлі хотіли б, щоб санкції Сполучених Штатів і Європейського союзу були скасовані саме зараз, коли російські компанії ще мають шанс узяти нові кредити для покриття своїх боргів. Якщо санкції не скасують, уже наступного року багато державних компаній Росії виявляться неплатоспроможними і будуть змушені оголосити дефолт. Це – страшний сон Володимира Путіна. Адже фактична відмова російських державних компаній платити за боргами відбудеться на тлі танучих резервів. І фінансових потоків, боротьба за які триває буквально на наших очах і підсилює турбулентність у російській владі. Нещодавній арешт міністра економічного розвитку Росії Олексія Улюкаєва – одна з ознак цієї нестабільності.
Фактична відмова російських державних компаній платити за боргами відбудеться на тлі танучих резервів. І фінансових потоків, боротьба за які триває буквально на наших очах і підсилює турбулентність у російській владі
Що тепер робитиме Путін? Це неважко передбачити. Тепер важливим завданням Росії стануть домовленості з новою американською адміністрацією. Путіну необхідно буде переконати Дональда Трампа, що він є кращим союзником у боротьбі з «Ісламською державою». Обмін санкцій на російсько-американський антитерористичний союз може стати важливою частиною нового порядку денного Кремля. Частиною того самого «перезавантаження», про яке говорять представники найближчого оточення Трампа.
Але чи вдасться Путіну цей маневр? Його застосування обмежують заключні переговори Обами з європейцями. Санкції проти Росії виявляються важливою частиною євроатлантичної солідарності, демонстрацією готовності дотримуватися норм міжнародного права й захищати ці норми. Навряд чи американська адміністрація буде жертвувати євроатлантичною солідарністю заради Путіна.
Російський президент уже намагався обдурити Барака Обаму, довести 44-му американському президенту, що є союзником у боротьбі з «Ісламською державою», і що заради цього міфу варто закрити очі на дії Кремля в Україні. В результаті виявилося, що російська армія воює не з «Ісламською державою», а із сирійським народом. Що вона знищує не екстремістів, а жителів Алеппо. Що Путіна цікавить не знищення терору, а перемога його союзника Башара Асада.
Путін намагатиметься збути Трампу гнилий товар.
Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода