8 листопада Америка обирає свого сорок п'ятого президента. Дуже коротко про те, чому це важливо, де можна стежити за виборами і хто може перемогти.
Чому мене взагалі це має цікавити? Я не в Америці живу.
США – це найбільша економіка світу (за номінальним ВВП) і одна з найвпливовіших держав планети, американський долар – де-факто світова міжнародна валюта.
Зміна президента і різкі зовнішньополітичні (або навіть внутрішні – пам'ятаєте кризу 2007-08 років?) зміни відіб'ються на дуже багатьох країнах.
У США працює демократія, навіть дії найвідчайдушнішого президента скомпенсують інші гілки влади. Яка різниця: Клінтон, Трамп чи хтось ще?
Незважаючи на баланс гілок влади у США, повноваження президента все-таки досить великі. Він може у виняткових випадках видавати розпорядження (executive order), що мають силу законів. Президент не може оголошувати війну без схвалення Конгресу, але може відправляти війська в інші країни (так відбувалося, наприклад, у В'єтнамі і в Кореї).
Гаразд, так що там з виборами? Коли буде зрозуміло, хто переміг?
Вибори вже почалися, результати з'являться ближче до ранку 9 листопада за московським часом. За перебігом голосування можна стежити онлайн на нашій спецсторінці.
І хто виграє?
Згідно з опитуваннями, з невеликою перевагою лідирує кандидат від демократів Гілларі Клінтон, хоча в окремих опитуваннях лідирує кандидат від республіканців Дональд Трамп, знову ж таки, з невеликим відривом.
Відповідно до моделі популярного аналітика Нейта Сільвера на сайті FiveThirtyEight (модель використовує дані відразу за багатьма опитуваннями), шанс виграти у Клінтон набагато вищий, ніж у Трампа – 71,6% проти 28,4%.
У виборах беруть участь також незалежні кандидати (які не належать до двох найбільших партій), але шанси на перемогу їх мізерні.
А правда, що в США можна набрати більшість голосів і однаково програти?
Так. Через систему непрямих виборів саме так, наприклад, обрали Джорджа Буша в 2000 році. Ось тут ми розповідаємо про систему вибірників у деталях.
Тому зовсім вже офіційно результати будуть відомі після голосування вибірників у грудні та підрахунку голосів конгресом у січні.
Інавгурація президента відбудеться 20 січня 2017 року.
Що буде, якщо кандидати наберуть однакову кількість голосів?
Якщо кожен із претендентів набере по 269 голосів вибірників, то президента обере палата представників, а віце-президента – сенат.