Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Путін і малиновий дирижабль


Карикатура Сергія Йолкіна
Карикатура Сергія Йолкіна

Одним з останніх гучних проектів соціалістичної епохи був план повороту північних річок. На відміну від багатьох інших проектів, які, нехай і з численними людськими жертвами і незворотними екологічними втратами, вдалося втілити в життя, цей був справжнім безумством, демонстрацією агонії соціалізму. Але Кремль – не дивлячись на обурення громадськості (цей проект не залишив байдужими навіть тих, хто завжди мовчав і погоджувався з владою), – вперто відстоював свою ідею. Поворот поховала перебудова і відсутність коштів. Здавалось, що з фантастичними проектами покінчено назавжди.

Але у Путіна свій поворот північних річок. Російський правитель бажає освоювати Арктику і Сибір за допомогою... дирижаблів. Екзотичні літальні апарати не використовують уже багато десятиліть. Проте російська Рада безпеки запропонувала уряду країни розглянути пропозицію про створення в Сибіру і Арктиці транспортно-логістичних коридорів за допомогою дирижаблів.

Автори цього проекту – академік Олександр Нікіпєлов і заступник секретаря Ради безпеки Володимир Назаров – хочуть створити в Сибіру транспортний вузол з використанням швидкісної залізниці, мережі злітно-посадкових смуг для малої авіації і, звісно, дирижаблів – як же без них. Ініціаторів ідеї абсолютно не хвилює, що для освоєння Сибіру та Арктики у Росії немає ані коштів, ані людських ресурсів. Навпаки, вони пропонують витратити на своє починання понад 200 мільярдів доларів – тобто приблизно третину тих резервів, які взагалі залишились у Росії і які стрімко тануть.

Як можна пов'язати запровадження санкцій за агресію і скасування їх у зв'язку з бажанням брати участь у запуску дирижаблів в Арктиці?

Від реалізації проекту автори бачать самі суцільні переваги. По-перше, розвинеться Сибір і в цьому регіоні з’являться нові робочі місця – в тому числі і пілотів дирижаблів, очевидно. По-друге, російський бізнес відразу ж повернеться з офшорів – бо він буде зацікавлений брати участь у цьому проекті. По-третє, Захід – увага! – скасує санкції проти Росії, тому що не зможе встояти перед спокусою разом освоювати Сибір і Арктику. Чудово!

Як таке може приходити в голову чиновникам у країні, де закінчуються гроші навіть для виплати пенсій і бюджетних зарплат (за твердженням Міністерства фінансів Російської Федерації)? Як може висуватись проект створення високошвидкісної залізниці в Сибіру, коли навіть у європейській частині Росії жодної такої дороги немає – і перше полотно тільки починають будувати... китайці? Як можна пов'язати запровадження санкцій за порушення міжнародного права та агресію і скасування їх у зв'язку з бажанням брати участь у запуску дирижаблів в Арктиці? Що в голові в ініціаторів проекту? І як ця маячня могла зацікавити членів Ради безпеки Росії? Вони божевільні? Путін сам не свій?

Але, як сказав мені колись один знайомий російський чиновник і підприємець, який обікрав Батьківщину на сотні мільйонів доларів, «ми в Росії якщо і божевільні – так на свою користь». Справа – не в дирижаблях. Справа, звісно, у 200 мільярдах доларів. Проект можуть схвалити – нехай навіть і частково. І почати «освоювати». З’явиться відразу кілька нових годівниць для уркаганів. Ось, власне, і весь сенс.

Чудовий російський письменник Володимир Войнович у своєму останньому романі змалював правителя сучасної Росії в образі гігантського малинового пелікана. Мабуть, якби Войнович почав писати свій роман сьогодні, він міг би з успіхом використовувати інший образ – малинового дирижабля.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG