Доступність посилання

ТОП новини

Гасіть світло: у Ялті з'явився «пам'ятник блекауту»


У ялтинському сквері імені Калініна з'явилась металева інсталяція у вигляді лампочки і сім'ї, що проводить вечори без електрики, яку кримчани називають «пам'ятником блекауту». Поки скульптура, що претендує на звання нової пам'ятки міста, накрита брезентом. Її офіційне відкриття зірвала негода, що триває на півострові кілька днів. Разом із появою «пам'ятника блекауту» у Великій Ялті анонсували нову хвилю аварійних відключень світла.

Ідею створення «пам'ятника блекауту» вперше озвучили в листопаді минулого року, коли через підрив невідомими ЛЕП у Херсонській області електроенергію припинили подавати до Криму з материкової України. Як пишуть російські ЗМІ, ініціатором створення інсталяції став місцевий підприємець, ім'я якого не називають. Голова підконтрольної Росії адміністрації Ялти Андрій Ростенко повідомляв, що в монумент також вмонтують систему поливу газону, а навколо нього з'являться лавочки для відпочивальників.

Днями скульптуру доставили до Ялти, але її офіційне відкриття довелося перенести через сильні зливи на півострові.

«Пам'ятник» на квітах народної єдності

Цікаво, що поява лампочки у столиці кримських курортів збіглася з відновленням тут віялових аварійних відключень електроенергії. Днями ГУП «Крименерго» оприлюднив графік відключень, згідно з яким жителям Ялти належить протягом усього липня сидіти без світла по дев'ять годин. Останнім днем відключення електроенергії у графіку значиться 27 липня. Однак у «Крименерго» попереджають про можливі відхилення від нього. Поки світло в будинках ялтинців не відключали.

У місці нинішнього розташування «пам'ятника блекауту» вісім місяців тому місцеві громадські активісти й чиновники висадили алею з 200 кущів троянд. Її особисто висаджували Андрій Ростенко і його радник – засновник групи «Ласковый май», російський продюсер Андрій Разін. Алею з троянд присвятили Дню народної єдності з ініціативи місцевих жінок-депутатів і громадських активісток, пишуть кримські ЗМІ.

«Скажу чесно й відверто – жінки Ялти зібрались і відправили всіх у наказовому порядку саджати троянди на набережній Ялти. І ніхто не має права не підкоритися. Тому сьогодні всі тут – і керівництво міста, і депутати, і голова міської ради Валерій Косарев – всі тут, навіть Андрій Разін приїхав», – заявляв тоді Андрій Ростенко.

Глава адміністрації Ялти Андрій Ростенко і його радник з культури Андрій Разін
Глава адміністрації Ялти Андрій Ростенко і його радник з культури Андрій Разін

Через вісім місяців цей же майданчик знову упорядковують, збираються монтувати тут систему поливу й розміщують інсталяцію.

Майстер із Владивостока

Автором «пам'ятника блекауту» є засновник і власник ТОВ «Центр монументального мистецтва» з російського міста Владивосток Олександр Бойко. Він відомий багатьма роботами в рідному місті. Наприклад, розписами підпірних стін ілюстраціями билинних богатирів, пам'ятником богатирю Іллі Муромцю в Адміральському сквері Владивостока й військовій «Катюші» на Амурській затоці. Серед його останніх ідей – створення пам'ятника правого керма, який став епохою в житті Владивостока, і арт-об'єкту на честь пісні гурту Мумій Троль «Владивосток-2000» – «колесами сумно в небо дивиться круїзер».

Олександр Бойко стверджує, що створити інсталяцію в Ялті його попросили кримчани.

Жителі просили відобразити те, що, коли відключили світло й усі телевізори й комп'ютери стали неактуальними, сім'ї почали більше проводити часу один з одним
Олександр Бойко

«До нас звернулась ініціативна група з Криму – жителі Севастополя й Феодосії. Вони попросили розробити ескіз пам'ятника на тему блекауту, який був минулого року. Жителі просили не зробити якийсь урочистий монументальний твір, а відобразити те, що, коли відключили світло й усі телевізори й комп'ютери стали неактуальними, сім'ї почали більше проводити часу один з одним, зі своїми дітьми, читати при свічках, влаштовувати романтичні побачення», – заявляв Олександр Бойко російським ЗМІ.

У результаті в «Центрі монументального мистецтва» розробили ескіз пам'ятника у вигляді сім'ї, яка сидить на дивані і при світлі ліхтариків читає книги та грає в шахи.

Ще в квітні, презентуючи проект, його автор стверджував, що ніяких фінансових коштів на встановлення пам'ятника ніхто не виділяв, тому невідомо, чи буде він споруджений і встановлений у місті. Але протягом двох наступних місяців гроші знайшлися. Щоправда, імен спонсорів міська влада й автори проекту не називають.

Про спонсорів

За інформацією, розміщеною на стенді у сквері імені Калініна в Ялті, благоустроєм цієї території із встановленням автоматичної поливальної системи, яку раніше анонсував Андрій Ростенко, займається ТОВ «Вана».

Згідно з реєстром юридичних осіб Росії, підприємство зареєстроване в Ялті й належить двом кримським підприємцям. Воно займається ресторанною і готельною діяльністю, здачею в найм власного майна, роздрібною торгівлею м'ясом і консервами, ремонтом взуття й іншими видами діяльності.

У російському реєстрі підприємство з'явилось у січні 2015 року. А до цього ТОВ «Вана» з тими ж засновниками, керівництвом і юридичною адресою багато років працювало в українському правовому полі. На цей момент підприємство у процесі припинення діяльності не перебуває і в українському реєстрі значиться як суб'єкт вільної економічної зони «Крим».

Одному з власників ТОВ «Вана» – Вазгену Абгаряну – належить ще одне підприємство – ТОВ «Гермес-1», що спеціалізується на торгівлі паливом, рудами і промисловими матеріалами і в українському реєстрі теж є чинним. Однойменна фірма із приставкою «Україна» й таким же профілем діяльності, якою володіє давній партнер Вазгена Абгаряна, працює в Запоріжжі.

У ТОВ «Вана» Крим.Реалії підтвердили, що створення й встановлення «пам'ятника блекауту» проводилися за кошти підприємства. Але назвати суму витрат не змогли.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG