Доступність посилання

ТОП новини

«Брексіт» на нашу голову: наслідки виходу Великої Британії з ЄС


23 червня жителі Великої Британії проголосували за вихід країни з Євросоюзу. На користь Brexit висловилися 52 відсотки британців. Жителі Шотландії, Північної Ірландії й Лондона здебільшого відкинули вихід із ЄС, тоді як решта Англії й Уельс підтримали цю ідею. Після оголошення результатів референдуму прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон повідомив, що країні потрібні нові лідери, і пообіцяв, що піде у відставку через три місяці. Остаточно країна може залишити ЄС лише через кілька років.

Кореспондент Радіо Свобода у Лондоні Олесь Ковач побачив у Великій Британії прихильників виходу з ЄС, які вже не хочуть виходити з ЄС:

– Британці досі перебувають у деякому шоці, й навіть деякі з тих, хто голосував «за», бо тільки тепер до них прийшло усвідомлення того, що сталося. Обвалюється курс фунта стерлінгів, фінансові ринки, незрозуміло, як британці будуть їздити до Європи. У Великій Британії вже 15 років не піднімалися процентні ставки – а зараз напевно піднімуться. Ціни на житло помітно впадуть. Є цілий комплекс наслідків, яких навряд очікували навіть прихильники «брексіту».

Міжнародний оглядач видання «Новое время» Іван Яковина вважає, що чекати розвалу Євросоюзу не варто, а от самої Великої Британії– цілком:

– Все дуже серйозно: друга економіка Європи виходить із Євросоюзу. Незважаючи на те, що «Брексіт» прийнято розглядати як негативну подію, я вважаю, що будь-яка криза – це шанс для розвитку ЄС. Британці завжди були в ньому п'ятим колесом: вони вимагали для себе особливого ставлення, особливих правил і навіть законів, так і в зовнішній політиці стояли особняком. Те, що Євросоюз тепер позбувається такого дивного, погано інтегрованого учасника, дозволить, навпаки, консолідувати континентальну Європу. Інша справа, що та ж Шотландія тепер захоче відділитися від Великобританії, оскільки її мешканці якраз хочуть залишитись у ЄС, щоправда, на тих же особливих умовах. Але зараз поки складно прогнозувати, як буде розвиватися ситуація навколо Шотландії.

Багато аналітиків назвали «Брексіт» вигідним для Росії й особисто президента Володимира Путіна. Іван Яковина не бачить причин для подібних суджень:

– Це, скоріше, загальна точка зору в нинішній Росії: якщо хтось програв, значить, ми виграли. Я не бачу тут прямої вигоди для Володимира Путіна, тому що ті інститути ЄС, які займаються вирішенням українського питання, не мають нічого спільного з тими, які будуть готувати вихід Великої Британії. У той же час, говорити, що Євросоюз розпадається, некоректно: він зможе проводити більш консолідовану політику, а євробюрократи, до смерті налякані «брексітом», на мій погляд, почнуть ударними темпами проводити реформи, і скоро ми побачимо щось подібне до «Сполучених Штатів Європи», де жоден штат уже не зможе залишити ЄС. Також дуже важливим є те, що тепер справжнім лідером Євросоюзу стала Німеччина. Що ж до ставлення самої Великобританії до Росії, то в Лондоні не знайдеш багато русофілів і особливо прихильників Володимира Путіна, так що навряд чи британці знімуть свої санкції й попросяться до Митного союзу.

Іван Яковина
Іван Яковина

– А як щодо України? Чи варто їй розраховувати на членство в ЄС після «брексіту»?

– Про наш вступ до Євросоюзу в найближчі 10-15 років можна забути: Брюссель зараз налаштований на консолідацію, і приймати нові, особливо небагаті країни, до ЄС не стануть. Швейцарію, звісно, взяли б, але не Україну. Втім, не виключено, що європейські чиновники просто розроблять два ступені участі в Євросоюзі: з одного боку – основні 27 країн, з іншого боку – Молдова, Грузія, Україна, Туреччина й інші. Європейці допоможуть їм збудувати суспільство за високими стандартами, а потім уже подумають, чи брати до ЄС. Більше ніякого членства авансом.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG