Уряд Німеччини не бачить причин для скасування санкцій проти Росії. Про це заявила речниця Анґели Меркель. Таким чином вона прокоментувала заяву міністра закордонних справ цієї країни Франка-Вальтера Штайнмаєра, який напередодні сказав: деякі країни ЄС скептично налаштовані щодо продовження санкцій, термін дії яких спливає у липні. Голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер додав, що загальна оцінка Європейським союзом дій Путіна не змінилася, а тому очікувати повідомлення про скасування санкцій не варто.
Сподівається на продовження санкцій і посол України у Сполучених Штатах Валерій Чалий. В ефірі «Голосу Америки» він насамперед відзначив тверду і послідовну позицію офіційного Вашингтона щодо обмежувальних дій проти Росії.
«В умовах, коли не робляться з боку Росії серйозні кроки, ви знаєте, ми говоримо про поліцейську місію ОБСЄ а ведуться обстріли спеціальної моніторингової місії, в умовах, коли залишаються заручники, коли немає серйозних просувань, і останнє засідання Тристоронньої контактної групи це продемонструвало, – говорити про якесь зняття санкцій було би цинічно, я би сказав», – наголосив посол.
Валерій Чалий розповів і про обговорення американськими конгресменами нових ініціатив, що стосуються посилення відповідальності за порушення вже запроваджених санкцій проти Росії за незаконну анексію Криму.
Я прогнозую, що санкції залишаться. І позиція Сполучених Штатів у цьому допомагає серйозноВалерій Чалий
«Я думаю, проясниться позиція наприкінці червня, коли буде своєрідний «міні саміт» Україна-ЄС в Брюсселі. Сподіваюсь, що там будуть президент і керівники Європейського союзу. Я прогнозую, що санкції залишаться. І позиція Сполучених Штатів у цьому допомагає серйозно», – зазначив Валерій Чалий.
Посол також повідомив, що в середині червня очікується візит до Сполучених Штатів прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Чимало американських конгресменів хотіли би також зустрітися з Надією Савченко, на що Валерій Чалий відповів, що радив би включити у графік її поїздок не лише європейські країни, а і поїздку до Вашингтона.
«Бо тут не тільки підтримка (Надії Савченко) була величезна, але є й «список Савченко» (перелік осіб, відповідальних за викрадення, незаконне утримання та фабрикування справи проти Надії Савченко – ред.), який ніхто ще не скасовував, його розгляд може продовжуватись. І позиція Надії, її оцінка могла би бути дуже важливою для конгресменів, для виконавчої влади Сполучених Штатів», – висловив міркування український посол.
Санкції проти Росії можуть дати поштовх до поглиблення співпраці між Україною і США у космічній сфері. Нещодавно Пентагон заявив про потребу щонайменше 18-ти російських ракетних двигунів для того, аби забезпечити свою космічну програму. Представники України запропонували американцям спільно розробити і виготовляти такі двигуни. Валерій Чалий зазначив, що ситуація з практичним втіленням таких пропозицій поки складна, вона не вирішується за один день. Дійсно, польоти на Міжнародну космічну станцію планувалися ще задовго до російської агресії в Україні, і слід вирішувати, як далі продовжувати це співробітництво.
«У цьому питанні є дві позиції. Одна з них – залишити усі 18 російський двигунів РД-180. Водночас в сенаті набирає підтримку інша пропозиція: 9 двигунів поставити, а далі припинити з Росією цю взаємодію і покладатися на інші проекти. Не хочу забігати наперед, але це питання порушувалося і під час засідання робочої групи з мирного використання космосу, яке відбулося минулого тижня», – повідомив посол і висловив надію на його подальше просування у перспективі.
Це вже не просто допомога оборонною, летальною зброєю, але і довгострокова стратегічна взаємодія у взаємній закупівлі озброєньВалерій Чалий
Говорячи про інші перспективні напрями українсько-американської співпраці, Валерій Чалий відзначив інтенсивну роботу по лінії закупівлі озброєнь.
«Відбувся оборонний форум, планується проведення оборонних днів у Сполучених Штатах. Але головне, що це вже не просто допомога оборонною, летальною зброєю, яка розглядається у бюджеті 2017 року в іще більших розмірах, але і довгострокова стратегічна взаємодія у взаємній закупівлі озброєнь. Можливо, ще зараз не на часі говорити для України, яка у війні, і потребує поставки насамперед на свій фронт, але ті напрацювання, які будуть в унікальних можливостях протидії агресії, можуть в майбутньому пропонуватися на треті ринки. Було знято дуже багато питань, занепокоєння стосовно експортного контролю. Відбулась робоча група, хочу сказати, що політично – перед нами зараз «зелене світло». Питання за тими, хто все це буде реалізовувати. Україна таким чином може використати ці можливості за допомогою Сполучених Штатів».