Доступність посилання

ТОП новини

Жанна Нємцова: Мета пропаганди в Росії – відсутність критичного мислення в народу


Жанна Нємцова
Жанна Нємцова

«Навіть освічені люди стали жертвами російської пропаганди, тому що вона зачіпає емоції»

Російська журналістка, донька вбитого минулого року російського опозиціонера Жанна Нємцова вважає, що російська пропаганда грає на емоціях людей, вражаючи не лише неосвічені верстви населення, але й росіян-інтелектуалів. Про це вона сказала під час виступу в Празі у рамках циклу «Празьких розмов».

За словами Жанни Нємцової, пропаганда в Росії стає зброєю, має войовничий характер. Створюється відчуття в російської аудиторії – насамперед телевізійної, – що довкола Росії – самі вороги, зле оточення і усіляко роздмухуються дуже консервативні настрої. Сама ідея свободи в російських засобах масової інформації свідомо пов’язується з нестабільністю та небезпекою.

Опонентів нинішньої російської політичної влади кремлівська пропаганда змальовує як «зрадників» чи «тарганів», каже журналіст.

«І потім хтось може робити з ними робити все що заманеться – з цими «зрадниками», – сказала Нємцова в майже повній аудиторії Карлового університету в Празі під час свого виступу в рамках «Празьких розмов».

За її словами, небезпека російської пропаганди в тому, що вона діє як на неосвічені верстви населення – що зрозуміло, – так і на освічених росіян.

Російська пропаганда грає радше на емоціях, аніж апелює до мозку чи свідомості. Ось чому вона має такий потужний ефект. І люди в аудиторії – і не лише неосвічені люди – вірять їй

«Російська пропаганда грає радше на емоціях, аніж апелює до мозку чи свідомості. Ось чому вона має такий потужний ефект. І люди в аудиторії – і не лише неосвічені люди – вірять їй. Не треба думати, що ця пропаганда спрямована лише на неосвічені верстви населення. Навіть освічені люди стали жертвами російської пропаганди. Саме тому, що вона зачіпає емоції», – сказала Нємцова.

При авторитарних режимах, за словами Жанни Нємцової, не обов’язково пропагандою займаються лише державні телевізійні канали. У Росії президента Володимира Путіна більшість приватних каналів теж дотримуються офіційної інформаційної лінії, яку задає Кремль.

«Навіть приватні телевізійні канали можуть диригуватися державою. Це зробити легко. Як працює цей процес? Приватні канали є приватним бізнесом і вони виживають за рахунок прибутків. Ось чому вони не можуть давати критичний погляд на Путіна чи його політичну систему. Вони розуміють, що інакше для них будуть наслідки», – пояснює журналістка, яка після вбивства її батька, Бориса Нємцова, понад рік тому, змушена була виїхати з Росії і нині працює на «Німецькій хвилі».

За словами Нємцової, коштів, які у Росії виділяють на пропаганду, необмежені.

«Коли виділяють гроші на пропаганду, то ніхто не думає про бюджет як про гроші платників податків. Радше думають про бюджет як про кишеню Путіна… Люди сприймають цю войовничу пропаганду – це прикро, але це правда, – каже журналістка.

Щодо інтернету, то він, за словами Жанни Нємцової, є більш-менш вільним у Росії.

Це не Китай, але влада намагається перейняті китайський досвід

«Це не Китай, але влада намагається перейняти китайський досвід», – каже вона.

Нємцова закликає не перебільшувати значення альтернативних медіа в Росії.

«Якщо контролювати телебачення, то вже більше нічого й не потрібно контролювати» – каже Нємцова і додає: «Прикро, що в Росії немає критичного мислення. Це і є метою російською влади – щоб не було критичного мислення в населення Росії».

XS
SM
MD
LG