Американське періодичне видання USA Today повідомляє про намагання США не спровокувати Росію, надаючи вишкіл українським військовим. Іще один американський тижневик Newsweek пише про можливий новий оберт російського військового втручання в конфлікт на сході України. Агенція новин Bloomberg розглядає відставку Арсенія Яценюка у світлі кандидатури Володимира Гройсмана на посаду прем’єра.
Популярний часопис зі США USA Today друкує матеріал «Сполучені Штати обмежують вишкіл в Україні, щоб не провокувати Росію». У статті повідомляється, що Білий Дім посилив надання допомоги українському війську, яке веде боротьбу проти підтримуваних Росією сепаратистів, але обмежив навчання українських військових головно оборонною тактикою, що, у свою чергу, викликало критику такої зайвої обережності у протистоянні явним агресивним крокам Путіна у регіоні. Часопис додає, що США нещодавно відхилили запит України щодо проведення вишколу снайперів, бо це розглядається як наступальні навички. США зазначили, що їхня політика спрямовується на оборонні навички з тим, аби уникнути ескалації конфлікту.
Втім, видання додає, що американські представники заявили, що між оборонними та наступальними навичками існує досить невелика різниця. Отож американські інструктори можуть навчати українських вояків майже всім навичкам, необхідним для бойових підрозділів, попри головну увагу до оборонних операцій.
Деякі критики обережного підходу до вишколу американськими інструкторами українських військових зазначають, що це навряд чи спрацьовуватиме у світлі експансіоністської політики Путіна. Зокрема, сенатор-республіканець Данкан Гантер скритикував адміністрацію президента США Барака Обами за обмеження військового вишколу українських вояків. Гантер заявив, що у ході вишколу українських вояків варто надавати повну підготовку для протистояння російській агресії, бо ж, за словами, сенатора, можна бути дуже гречним до Путіна, аж поки він не захопить цілий світ.
USA Today пише, що військовий вишкіл, який надають в Україні американські інструктори, не розповсюджується на питання, скажімо, влаштування засідок, і, як вже згадувалось, на вишкіл снайперів. Водночас литовські та канадські військові інструктори, які працюють з українськими вояками, не мають таких обмежень.
Росія підтримує сепаратистських бойовиків на сході України зброєю, вишколом та радниками, нагадує видання. Росія також накопичила свої військові сили на кордоні з Україною і надає сепаратистам смертоносну вогневу підтримку, зокрема, надає безпілотники для корегування артилерійського вогню.
Насамкінець видання наводить слова Майкла Карпентера, заступника помічника міністра оборони США, який каже, що США мають ходити доволі тонким канатом, допомагаючи Україні, з одного боку, а з іншого намагаючись не викликати неадекватної відповіді з боку Росії. Загалом США допомагають українським військовим на суму 600 мільйонів доларів у вигляді вишколу та надання нелетального військового устаткування.
Переклад твіту: «Американський вишкіл українських військових обмежено оборонною тактикою»
Американський тижневик Newsweek публікує статтю «Путін розмірковує над весняним наступом в Україні». У матеріалі зазначається, що війна в Україні входить до свого вже третього року і лідери у Вашингтоні та Києві готуються до можливості того, що брязкання зброєю з боку Росії може стати постійним явищем у Східній Європі. В Україні також існують побоювання, що Росія може розпочати новий оберт бойових дій на сході України. Видання зазначає, що тепла погода і кінець так званого «сезону грязюки» історично ставав початком військових наступів на цих теренах, починаючи від наполеонівських вторгнень і до гітлерівської агресії. Хоча, як додає тижневик, нинішні побоювання щодо російського наступу мають більше спільного з геополітикою, аніж з погодою. Президент Путін оголосив про виведення російського війська з Сирії, і це, у свою чергу, породило підозри, що кремлівський керівник розпочне чергові зусилля для активної підтримки проросійських сепаратистів на сході України.
Тижневик веде далі, що після несподіваного рішення Росії зменшити свою військову присутність у Сирії українська розвідка оприлюднила кілька звітів, які передбачають підтримуваний Росією наступ в Україні вже цього літа. Українська розвідка повідомляє про нові постачання озброєнь і живої сили з Росії для утримуваних проросійськими сепаратистами територій на сході України. У той сам час Росія і надалі заперечує, що озброює бойовиків і надсилає кадрових військових для ведення бойових дій на Донбасі. Втім, як пише американське видання, українські військові не є єдиною стороною, яка застерігає щодо можливого поновлення активної стадії збройного конфлікту. Вже упродовж кількох тижнів міжнародні спостерігачі повідомляли про помітне збільшення випадків порушення угоди про припинення вогню навколо Донецька, так само як і про спорадичні бої вздовж 400-кілометрової лінії фронту. Водночас у місіях спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва у Європі є певна кількість росіян, через що українська сторона висловлює свою критику, бо ж, на думку українців, росіянам бракує об’єктивності.
Newsweek пише, що російська участь у війні в Україні серйозно сприймається Сполученими Штатами і країнами Східної Європи. Проект оборонного бюджету на 2017 рік від Білого Дому також пропонує збільшити у чотири рази фінансування програми «Європейські запевнення». Цю програму було оголошено 2014 року, коли Росія незаконно анексувала український Крим і розпочала бойові дії на сході України. У спеціальній доповіді американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень зазначається, що збільшення бюджету програми «Європейські запевнення» відображає визнання адміністрацією США дедалі більшої загрози, яка виходить від Росії.
Переклад твіту: «Це вже погані сигнали»
Агенція новин Bloomberg містить матеріал «Нове керівництво, стара Україна». У статті коментатора з Берліна Леоніда Бершидського йдеться про те, що Арсеній Яценюк, подавши у відставку з посади прем’єра в неділю, заявив, що пишається досягненнями свого уряду. Це слова, як пише автор, одного з найменш популярних українських політиків, який замість того, щоб зробити Україну більш європейською, натомість укладав угоди з олігархами та корумпованими бюрократами. Агенція додає, що відставка Яценюка розчищає шлях для союзника президента Порошенка, але не зробить Україну більш керованою. За Яценюка українська економіка просунулась від різкого занепаду до застою. Система оподаткування і надалі є такою, що гнобить, права на нерухомість є непевними, бюрократія є жадібною, а середній клас – зубожілий.
Далі оглядач агенції пише, що перспектива нових виборів висить над Україною. Ці вибори лише подовжать політичну кризу і майже напевно стануть на заваді наданню нового траншу допомоги від Міжнародного валютного фонду. Окрім того, як пише автор, посилаючись на дані опитувань, передчасні вибори в Україні, цілком ймовірно, призведуть до поразки партії президента Петра Порошенка. До всього, нова політична сила, підтримувана колишнім президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі, також може влаштувати президентській команді неприємну несподіванку на тих виборах. Намагання Порошенка видряпатись з цієї ситуації виглядали імпульсивними і гарячковими.
Коментатор Bloomberg додає, що Порошенко пропонував деякі доволі екзотичні кандидатури на посаду прем’єр-міністра. Зокрема, називались імена колишнього шведського прем’єр-міністра Карла Більдта, екс-міністра фінансів Словаччини Івана Міклоша і навіть віце-президента США Джо Байдена. Потім союзників у США подразнили кандидатурою Наталії Яресько, яка привселюдно висловила готовність сформувати уряд деполітизованих технократів. Але Яресько не матиме жодного шансу це зробити. Партія президента висунула свою кандидатуру Володимира Гройсмана, давнього союзника Порошенка. Гройсман, як пише оглядач, не є особливо незалежним політиком. Він завжди був у тіні Порошенка, чи будучи керівником Вінниці, де розташовано кондитерську імперію президента, а чи будучи спікером Верховної Ради. Те, що відомо щодо його економічної програми, також не надихає. Цю програму називають неймовірно популістською.
Переклад твіту: «Непопулярний президент Порошенко консолідує владу замість того, щоб просувати швидкі зміни»