Доступність посилання

ТОП новини

Конституційна реформа зніме санкції з Москви?


Володимир Путін (©Shutterstock)
Володимир Путін (©Shutterstock)

«Путін зумів опинитись у позиції, яка дозволяє нав’язувати Україні виконання його вимог, і при цьому не нести особистої відповідальності за дії Росії»

Санкції з Росії може бути знято вже незабаром, при цьому ключем до цього є виконання Україною вимоги про внесення змін до Конституції. На цьому наголошує журналіст Бен Аріс у блозі, опублікованому BNE Intellnews.

«Захід розривається між тим, щоб діяти у відповідності до власних цінностей та зберігати санкції щодо Росії – з одного боку, та досягненням угоди з Росією, яка б допомогла закінчити війну у Сирії, через яку до Європи прибувають мільйони біженців, а також відкрити російські ринки для західних компаній», – пише Бен Аріс.

Як відомо, нещодавно державний секретар США Джон Керрі заявив про можливість зняття санкції з Росії протягом кількох місяців у разі виконання Росією умов, закладених у мінські годи.

Також у неділю, 24-го січня, міністр економіки Франції Емануель Маркон заявив, що Франція має намір сприяти скасуванню економічних санкцій щодо Росії до літа 2016-го року, у тому випадку, «якщо положення мінських угод будуть реалізовані».

Матеріал у BNE Intellnews звертає увагу і на нещодавню зустріч представника Держдепу Вікторії Нуланд з радником Путіна Сурковим.

Бен Аріс також зазначає, що повернення Криму Україні не є частиною мінських угод. При цьому саме вимога повернення Криму, на думку Аріса, могла би становити непереборну перепону на шляху до відновлення взаємин між Заходом та Росією.

На думку журналіста, ключовою перепоною до виконання мінських угод і, відповідно, зняття санкцій з Росії, є невиконання Україною пункту 11-го мінських угод, а саме – проведення в Україні конституційної реформи. Адже саме до виконання цієї вимоги, на думку Аріса, прив’язано виконання Росією вимоги про відновлення Україною контролю над державним кордоном.

Росія не виконала свої зобов’язання відповідно до мінських угод, але Україна також не спромоглася виконати три свої головні зобов’язання: запровадити амністію для усіх учасників конфлікту, провести місцеві вибори у регіоні та змінити конституцію
Бен Аріс

«Ось у чому суть. Росія не виконала свої зобов’язання відповідно до мінських угод, але Україна також не спромоглася виконати три свої головні зобов’язання: запровадити амністію для усіх учасників конфлікту; провести місцеві вибори у регіоні та змінити конституцію», – пише Аріс.

При цьому оглядач зазначає, що мінські угоди вимагають від України значно більших поступок, ніж від Росії, яка формально навіть не є їх підписантом.

Так, Аріс називає зміни до конституції політичним самогубством для української влади та звертає увагу, що «Путін зумів опинитись у позиції, яка дозволяє нав’язувати Україні виконання його вимог, і при цьому не нести особистої відповідальності за дії Росії».

Аріс також вказує на те, що на думку деяких експертів, на Заході зростає втома від України через її неспроможність прийняти реформи спрямовані на децентралізацію та надання Донбасу особливого статусу.

У цьому контексті варто згадати і нещодавні заяви президента Франції Франсуа Олланда, який прямо пов’язав зняття санкцій із Росії із трьома важливими передумовами: проведенням конституційної реформи в Україні, виборів на Донбасі та відновленням українського контролю над кордоном між Україною та Росією.

Важливою є і нещодавня заява координатора політики санкцій Державного департаменту Сполучених Штатів Деніела Фріда.

Останній, виступаючи у Школі міжнародних відносин у Вашингтоні, заявив, що в разі виконання мінських угод, США знімуть із Росії більшість санкцій, залишивши у силі лише ті, які прив’язані до незаконної анексії Росією Криму.

Цілком можливо, що буде досягнуте задовільне рішення на сході України, а Крим залишиться окупованим росіянами
Деніел Фрід

«Цілком можливо, що буде досягнуте задовільне рішення на сході України, а Крим залишиться окупованим росіянами, – розповів Деніел Фрід. – У цьому випадку ми б зняли загальні санкції з Росії, але залишили б санкції щодо Криму. США та Європа спеціально запровадили окремі санкції щодо Криму, щоб лишити цю можливість».

Впливовий дипломат назвав реальним закінчення конфлікту на сході України вже цього, 2016-го року.

«Якби ми не запровадили санкцій, я не знаю, якою була б зараз ситуація в Україні. Але я впевнений, що значно гіршою. Ви пам’ятаєте Новоросію, в якій Росія претендувала на третину України? Ця ідея зникла. Росія виглядає більш орієнтованою на дипломатичне вирішення, ми це приймаємо і сподіваємось, прийдемо до цього нинішнього року», – зазначив координатор Державного департаменту США з питань санкційної політики.

Ви маєте зберігати широкі санкції, накладені ЄС та США на Росію до тих пір, поки російські війська не буде виведено з України, Грузії та Молдови
Евелін Фаркас

Примітно, що збереження чинних санкцій, накладених на Росію через дії в Україні, назвала ключовим завданням для майбутнього президента США Евелін Фаркас, колишня радниця міністра оборони США, яка минулого року залишила посаду на тлі розмов про її особисту незгоду із офіційною позицією США у питанні озброєння України тощо.

«Ви маєте працювати над тим, щоб зберігати широкі санкції, накладені ЄС та США на Росію у зв’язку з подіями в Україні, водночас продовжуючи санкції проти оборонного сектору Росії до тих пір, поки російські війська не виведуть із України, Грузії та Молдови (усіх країн, де вони перебувають без згоди суверенних урядів)», – зазначила Фаркас у колонці, опублікованій авторитетним американським виданням Politico.

XS
SM
MD
LG