Доступність посилання

ТОП новини

Хайсер Джемілєв відсидить увесь термін у Росії?


Хайсер Джемілєв
Хайсер Джемілєв

Російська судова бюрократія і політична воля Кремля стануть вирішальними чинниками у визначенні терміну перебування в неволі Хайсера Джемілєва. Відповідно до вироку, йому залишилося сидіти трохи більше 10 місяців.

Дві особливості справи Хайсера Джемілєва визначили її перебіг. Він – син уповноваженого президента України з питань кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. А ще на момент анексії Криму Джемілєв-молодший перебував у СІЗО Сімферополя, де очікував вироку за звинуваченням у вбивстві через необережність. Відповідно до російського законодавства, відповідальність за всіма злочинами, скоєними у Криму до анексії, настає за російськими законами. Мустафа Джемілєв неодноразово підкреслював: його син є заручником Кремля.

Хайсер засуджений у Росії за злочин, вчинений за межами Росії проти громадянина України

2013 року Хайсер Джемілєв застрелив з батьківського карабіна місцевого жителя Февзі Едемова, який працював у городі родини Джемілєвих. Після окупації російська влада вивезла сина Мустафи Джемілєва до Краснодара, де його засудив крайовий суд до п'яти років. Верховний суд Російської Федерації скоротив термін ув'язнення на півтора року. На кілька місяців раніше вироку, оголошеного в Краснодарі, Дніпровський суд Києва оголосив свій вердикт у справі Джемілєва-молодшого – 3 роки і 8 місяців.

Микола Полозов
Микола Полозов

Хайсер засуджений у Росії за злочин, вчинений за межами Росії проти громадянина України. Його захисник Микола Полозов пояснює це тим, що, всупереч міжнародній практиці, Держдума Росії незабаром після анексії Криму прийняла закон, який передбачає, що відповідальність за всі злочини, вчинені в Криму до анексії, настає за російським законодавством.

Офіційний Києв двічі робив спроби домогтися екстрадиції Хайсера для подальшого відбування покарання в Україні. І обидва рази Росія відмовила в цьому. При цьому, на відміну від справ інших кримчан, засуджених російськими судами, українське громадянство Джемілєва-молодшого ніколи не ставилося під сумнів, відзначає його адвокат.

Українські адвокати намагалися домогтися звільнення Хайсера через Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), але влітку минулого року Джемілєв вирішив самостійно співпрацювати з ЄСПЛ. Українське Міністерство юстиції відкликало свій позов з вимогою до Росії екстрадувати сина лідера кримськотатарського народу.

Хайсера Джемілєва запроторили до ЄПКТ за те, що він нібито не раз засинав у денний час

Полозов у коментарі Крим.Реалії пояснив таке рішення інерцією бюрократичної машини і великими термінами розгляду справ у Європейському суді. За словами адвоката, поки російський Мін'юст готував відповідь на екстрадиційний запит української сторони, захист Хайсера Джемілєва звернувся з проханням про його умовно-дострокове звільнення (УДЗ). «Заява про УДЗ була подана до Радянського районного суду Астрахані ще в грудні. Наразі тривають судові процедури з підготовки засідання, зокрема отримання інформації від потерпілих. Що стосується стягнень, то захист вирішує в даний час питання про їхнє оскарження. Поки остаточне рішення не прийнято», – сказав він Крим.Реалії.

На момент рішення про відмову в екстрадиції Хайсера в Україні, він перебував у єдиному приміщенні камерного типу (ЄПКТ) – внутрішній в'язниці, куди поміщають порушників режиму. За даними Полозова, його підзахисного запроторили до ЄПКТ за те, що він нібито не раз засинав у денний час, що є порушенням.

Ірина Бірюкова
Ірина Бірюкова

Зазвичай порушення режиму утримання є причиною відмови в умовно-достроковому звільненні. Це підтвердила Крим.Реалії московський адвокат Ірина Бірюкова. «Взагалі в ЄПКТ садять, щоб ламати або ... показати, хто тут господар і як треба себе вести», – сказала вона Крим.Реалії. Вона зазначила, що російське законодавство дає можливість оскаржити в суді адміністративні покарання засудженого, після цього можна домагатся виходу на свободу за процедурою УДЗ.

Її колега Дмитро Сотников, який захищав сімферопольця Олександра Костенка і не з чуток знає особливості правозастосування щодо нелояльних кримчан, вважає, що посадити Джемілєва в ЄПКТ адміністрація Астраханській колонії могла і без команди з Москви.

Дмитро Сотников
Дмитро Сотников

«Адміністрація установи вважає за можливе накласти стягнення, вони могли не погодити дій», – сказав Сотников Крим.Реалії.

Адвокат Микола Полозов готовий домагатися в суді скасування стягнення, накладеного на Джемілєва в колонії. «Що стосується стягнень, то захист вирішує наразі питання щодо їх оскарження. Поки остаточне рішення не прийнято. Думаю, до лютого суд точно не відбудеться, поки все залежить від швидкості роботи суду із підготовки. У будь-якому разі, російська влада не поспішає, враховуючи відмову на запит про видачу. І прискорити цей процес неможливо», – сказав Полозов Крим.Реалії.

Він нагадав, що термін ув'язнення, призначеного Хайсеру Джемілєву російським судом, спливає 27 листопада цього року.

XS
SM
MD
LG