Доступність посилання

ТОП новини

З викладачів у двірники? Борця за «російський Крим» вигнали з роботи


Лідер Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Подьячий
Лідер Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Подьячий
Олександра Доброхотова

Сімферополь – Активіст Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Подьячий через давню судимість за сепаратизм звільнений з Кримського федерального університету, де він працював викладачем. Подьячий це рішення оскаржувати не має наміру, сподіваючись, що його реабілітують у російській дійсності. Соратники вважають, що кримська влада, яка раніше «виступала за Україну», боїться політичної активності Подьячого.

Один із засновників проросійського руху Народний фронт «Севастополь-Крим-Росія», що припинив свою діяльність, 48-річний Валерій Подьячий останній рік працював викладачем прикладної математики в Академії біоресурсів і природокористування (у минулому – НАПКБ) Кримського федерального університету (у минулому – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського). У листопаді 2015 року стало відомо, що у виші буде проведений конкурс на заміщення посад. Тому кожен претендент зобов'язаний був надати довідку про відсутність судимості.

Однак у Подьячего зберігалася судимість майже п'ятирічної давнини. У лютому 2011 року вироком Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Подьячий був засуджений за статтею 110 Кримінального кодексу України («Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України») на три роки позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на один рік. У січні 2011 року Подьячий закликав парламент автономії «негайно оголосити півострів територією, що перебуває під юрисдикцією Російської Федерації, і зобов'язати всі місцеві органи влади в Криму та інші підвідомчі їм установи вивісити державні прапори Росії».

Усі рішення українських судів, винесені в Криму до 18 березня 2014 року – дня «приєднання» півострова до Росії, – зберігають чинність у «російському» Криму.

Відповідно до федерального закону, всі рішення українських судів, винесені в Криму до 18 березня 2014 року – дня «приєднання» півострова до Росії, – зберігають чинність у «російському» Криму. Ця обставина завадила Подьячому залишитися на посаді викладача, тому наприкінці минулого року він був змушений залишити університет.

Зараз Подьячий безробітний. Ситуацію зі своїм звільненням коментує неохоче. «Все, що необхідно було, я вже сказав», – коротко зазначив активіст у бесіді з Крим.Реалії. На питання, чи має намір він оскаржувати своє звільнення, Подьячий відповів негативно: «Я законослухняний громадянин – оскаржувати нічого не збираюся, буду чекати реабілітації». Він також повідомив, що через кілька днів збирається до Москви, щоб взяти участь у прес-конференції.

Мордашов: Подьячий заважає владі

Активіст фронту, колишній депутат Верховної Ради Криму, юрист Вадим Мордашов, який п'ять років тому виступав у суді свідком у справі Подьячого, розповів Крим.Реалії, що у виші активісту відкрито говорили: «Ви людина з кримінальним минулим, як може кримінальник вчити чомусь дітей?»

За словами Мордашова, в нових реаліях представники руху неодноразово зверталися в різні інстанції з проханням реабілітувати їхнього соратника. «Ми отримували обурливі відповіді. Наприклад, Держрада Криму на наше колективне звернення рекомендувала Валерію Подьячому компенсувати шкоду, заподіяну злочином. «Якщо засуджений після відбуття покарання поводився бездоганно, а також відшкодував збитки, заподіяні злочином, то за його клопотанням суд може зняти з нього судимість. Таким чином, Подьячий має право звернутися до суду за місцем його проживання з клопотанням про зняття судимості», – йдеться в офіційній відповіді Держради Криму», – розповів Мордашов.

Кримське керівництво не зацікавлене реабілітувати Подьячого, він їм просто не потрібний, він їм заважає
Вадим Мордашов

На його думку, нинішнє керівництво Криму «не хоче реабілітації Подьячого, оскільки він тоді буде героєм». «Вже Меняйло (губернатор Севастополя Сергій Меняйло – КР) взявся допомогти довести до вищих осіб Росії, що відбувається, а кримське керівництво не зацікавлене реабілітувати Подьячого, він їм просто не потрібний, він їм заважає. У той час, коли переслідували Подьячого, той же Константинов (спікер Держради Володимир Константинов – КР) виступав зі статтями, які засуджували Народний фронт «Севастополь-Крим-Росія», – розповів екс-депутат ВР АРК.

На підтвердження своїх слів Мордашов навів слова Константинова чотирирічної давнини, коли спікер критикував діяльність проросійського руху. Зокрема, за словами спікера, «у своїх вимогах ці маргінали, які не представляють нікого в республіці, дійшли до того, що наполягають не тільки на скасуванні Конституції АРК 1998 року, але й на тому, щоб почати переговори про передачу Криму під юрисдикцію Російської Федерації... Немає жодних сумнівів, що абсурдні вимоги політичних ліліпутів отримають у суді законну оцінку».

Мордашов додав, що через звільнення Подьячий фактично залишився без засобів до існування. «Він викладач математики. Він не вміє водити машину, не може бути водієм. Тепер чоловік залишився на вулиці. Якщо що, йому доведеться піти працювати двірником, а що ще робити?», – сказав Мордашов.

Він обурений, що «людину, яка півжиття віддала за те, що сталося з Кримом, тепер замість подяки називають карним злочинцем».

XS
SM
MD
LG