Напевно, тільки лінивий останнім часом не обговорював комплекс проблем зі збором, вивезенням та утилізацією сміття в Севастополі. За здорової енергетичної ситуації проблема вивозу сміття з розряду актуальних плавно перекочувала в ранг злободенних. Сьогодні ж, в умовах тотального блекаута, багато хто запитує: чи можна вирішувати той мінімум завдань, що дозволяють підтримувати в місті так званий сміттєвий статус-кво?
Після початку систематичних вимкнень електроенергії вирішення проблеми з вивезенням сміття відійшло на другий план, а то й ще далі. У цій ситуації, подобається комусь чи ні, нинішня влада може використовувати парадигму блекаута на свою користь. Промахи в роботі, недостатню організованість завжди можна списати на «особливі умови» і «...є і більш важливі проблеми». Більше того, навряд чи хто-небудь з чинного чиновницького апарату Севастополя мав досвід роботи з утилізації побутових відходів в умовах надзвичайної ситуації.
Активна діяльність уряду або, принаймні, її імітація з усунення наслідків блекауту і стабілізації подачі світла в житлові будинки й на виробництва, наштовхувала на думку, що в найближчий місяць (а, швидше за все, ще довше) тема сміття, не кажучи вже про практичну роботу, залишається за дужками актуальної соціально-політичної риторики. Проте куди більш хвилюючими були потенційні проблеми, які можуть виникнути у городян у зв'язку з відсутністю у компаній з вивезення та утилізації побутових відходів елементарних фізичних (див. енергетичних) можливостей для виконання власних зобов'язань, згідно з контрактом і законодавством.
«…у нас усе добре. Поки що»
Ймовірно, на подив багатьох, чиновники самі порушили питання вивозу сміття. Голова урядового департаменту міського господарства і за сумісництвом керівник Штабу із забезпечення енергобезпеки Севастополя Олег Казурін у коментарі місцевим ЗМІ сказав, що вивезення сміття здійснюється відповідальними структурами в штатному режимі і ніяких графіків, які тим чи іншим способом обмежують виїзд і рух спеціалізованих машин, не вводиться.
«Ми вивіз сміття здійснюємо. Не зменшуємо кількість виїздів машин, дотримуємося графіку. Поки працюємо в звичайному режимі. Поки не зменшуємо, нам не можна цього робити», – підкреслив Казурін.
Виходячи із загальної ситуації, очевидно, що більш глобальних масштабів, ніж у «доблекаутовий» період, ця проблема не набрала. Поки що…
Можна було б причепитися до слова «поки що», яке ненароком прозвучало з вуст чиновника, однак, виходячи із загальної ситуації, очевидно, що більш глобальних масштабів, ніж у «доблекаутовий» період, ця проблема не набрала. Поки що…
Казурін також акцентував увагу журналістів на те, що скарги щодо вищевикладеної проблеми від жителів міста в уряд не надходили, мовляв, в тренді зараз скаржитися на «Севастопольенерго», не до сміття людям. Чиновник не розповів про те, чи можуть в перспективі у компаній з утилізації побутових відходів виникнути труднощі, і чи має намір уряд розробляти превентивні заходи щодо запобігання їм, або, в найкращих традиціях місцевого адміністрування, чиновники мають намір спрацювати постфактум.
У компанії «Чисте місто» кореспонденту Крим.Реалії підтвердили, що труднощів з вивезенням сміття компанія нині не відчуває. Співробітники компанії також не бачать причин, які можуть вплинути на їхню роботу надалі.
Ми працюємо в штатному режимі, незалежно від того, є електрика чи ніКомпанія «Чисте місто»
«Ми працюємо в штатному режимі, незалежно від того, є електрика чи ні. Графіки вимкнень на нашу роботу ніяк не впливають, будь-яких скарг від городян нам також не надходило», – лаконічно сказав представник компанії.
За словами засновника громадської організації «За чистий Севастополь», голови місцевого відділення «Ділової Росії» Олега Ніколаєва, ситуація зі стихійними звалищами і вивезенням сміття не загостриться.
Нафтопродукт як панацея
«Все поки на тому ж рівні. Ми досконально не моніторили ситуацію, але ніякого загострення «сміттєвої проблеми», такого, яке було б видне неозброєним оком, немає», – повідомив Ніколаєв у коментарі Крим.Реалії.
За словами координатора громадського проекту «Sevsvalki.NET» Іллі Кисельова, стихійні несанкціоновані звалища продовжують вказуватися на сайті, проте динаміка їх надходження в єдину базу даних істотно знизилася.
Для публікації кожного звалища необхідно зробити кілька фотографій, заповнити опис тощо. Людям зараз не до цьогоІлля Кисельов
«Інтернет у людей вмикається в середньому на 6 годин на добу. З них кілька годин зазвичай випадають на глибоку ніч, і взагалі, екстремальні ситуації, в яких зараз перебувають городяни, відволікають їхню увагу від звалищ. Для публікації кожного звалища необхідно зробити кілька фотографій, заповнити опис тощо. Людям зараз не до цього», – повідомив Крим.Реалії Кисельов.
Севастопольський активіст підкреслив, що ресурс, від якого безпосередньо залежать компанії з вивезення сміття, – це люди і паливо для заправки спеціалізованих автомобілів, тому електрика прямо не впливає на успішність роботи компаній.
«У нас немає жодної компанії, яка займалася б сортуванням і переробкою побутових відходів. Тобто тими процедурами, які, за своєю суттю, є енерговитратними, – говорить Кисельов. – Наші компанії вивозять відходи і складують їх на полігоні ТПВ у Першотравневій балці. Вже, наскільки мені відомо, готується третя черга техплану з розширення полігону. З людським ресурсом у них зараз взагалі ніяких проблем немає. Робітники перебувають на своїх місцях, виконують свою роботу й отримують зарплату. Ось із паливом ситуація дещо складніша. Сьогодні дефіциту нафтопродуктів для заправки автомобілів місто не відчуває, проте, якщо такий дефіцит настане, тоді вже можна буде говорити про те, що систематична робота підприємств з вивезення та утилізації відходів буде порушена».
Робота Керченської переправи дозволяє поповнювати кримські та севастопольські запаси нафтопродуктівІлля Кисельов
Однак, на думку активіста, гострий дефіцит палива зараз малоймовірний, оскільки робота Керченської переправи дозволяє поповнювати кримські та севастопольські запаси нафтопродуктів.
«У разі браку власного палива нам його поставляють з материка. За моєю інформацією, вже енна кількість цистерн з паливом – в дорозі у напрямку до Кримського півострова. Думаю, що зараз основним завданням компаній з переробки відходів є налагодження системи щодо економного використання палива, яке є в наявності у міста, щоб не спровокувати непередбачений дефіцит», – підсумував Кисельов.