У частини українського суспільства посилюється переконання в тому, що насильницькі форми громадянської непокори є виправданими. Це відбувається на тлі відсутності помітного успіху реформ в Україні, збереження влади олігархів, падіння рівня життя та повернення до цивільного життя військових. Про це, коментуючи розвиток блокади Криму, на сайті Carnegie Moscow Center пише Балаш Ярабік, експерт аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.
На думку експерта, блокада Криму дозволяє українській владі, з одного боку, відвернути від себе незадоволення потенційно небезпечної для уряду частини українського суспільства, а з іншого – дати Заходу сигнал, що Україна не буде безмежно йти на поступки у питаннях виконання мінських угод.
«Схоже, що офіційний Київ вбачає у блокаді Криму такий собі клапан, завдяки якому можна дозволити націоналістам випустити пару, не поступаючись при цьому владою. Сама по собі блокада – це кращий варіант, ніж, наприклад, дозволити націоналістам відвести душу на Донбасі, що потягнуло би за собою відповідь і з боку Росії, і з боку ЄС», – пише Ярабік.
«Важливим є і питання часу: зростає незадоволення української влади тиском «нормандської групи» з вимогами більших поступок з боку Києва для втілення мінських угод. Нова позиція Порошенка з приводу блокади є сигналом, що він не буде більше прогинатись заради поступок, яких хоче Берлін», – додає експерт.
Найважливіше у ситуації із блокадою Криму, на думку Ярабіка, полягає в тому, що вона дала українській владі зручну нагоду відволікти суспільство від власних провалів.
«Керівництво України по суті опинилось між молотом та ковадлом у питаннях відносин із активістами. Це може підштовхувати її до пошуку найпростішого виходу із ситуації. За два роки після Майдану олігархи все ще, по суті, діють безкарно, судова система лишається фарсом, а реформи рухаються надзвичайно повільно. Рівень життя українців різко впав. Економічне відновлення у кращому випадку – справа далекого майбутнього. Тож не дивно, що чимало українських посадовців розраховують, що нападки на Росію відвернуть увагу від невдач самої української влади», – вважає Ярабік.
При цьому експерт зазначає, що в Україні стрімко зростає ризик подальших радикальних протестів, обумовлений і неефективністю влади, і поверненням до цивільного життя військових. «Час, відведений Києву для виконання обіцянок Майдану, можливо, добігає кінця. Як, можливо, і час відведений Заходу на те, щоб примусити Київ дотримуватись їх», – пише експерт аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.