Доступність посилання

ТОП новини

Критика ГПУ з боку посла США – це не його «самодіяльність», а позиція Америки – експерт


Колишній посол США в Україні у 2003-2006 роках, експерт аналітичного центру Atlantic Council Джон Гербст вважає, що арешт в Україні лідера політичної партії «Укроп» Геннадія Корбана є прикладом водночас і боротьби з корупцією, і вибіркового правосуддя. За його словами, з одного боку, Корбана обвинувачують у серйозних злочинах, його репутація досить брудна – тому можна говорити, що це боротьба зі злочинністю. З іншого боку, Корбан є союзником олігарха Ігоря Коломойського, а Коломойський та Порошенко мають серйозні політичні розбіжності – тож є ознаки вибірковості.

Аби довести, що в Україні здійснюється боротьба з корупцією, а не вибіркове правосуддя, президентові Петру Порошенку потрібно призначити нового генерального прокурора, переконаний Джон Гербст. Адже значна частина громадянського суспільства та прихильники реформ вважають нинішнього генпрокурора Віктора Шокіна корупційною фігурою, яка представляє цінності минулого.

Упродовж 25 років Україна керувалася корумпованими режимами, корупційні практики були нормою. Тож нинішнім лідерам непросто взятися за вирішення цієї проблеми самотужки
Джон Гербст

«Я вважаю, що впродовж 25 років Україна керувалася корумпованими режимами, корупційні практики були нормою. Тож нинішнім лідерам непросто взятися за вирішення цієї проблеми самотужки, – каже Гербст. – Вашингтон заохочує Київ боротися з корупцією, так само чинить і ЄС, Брюссель. Думаю, подібне заохочення з боку Заходу є важливим, як і тиск громадянського суспільства в Україні є дуже важливим».

За словами Джона Гербста, Україна зараз перебуває у критичній ситуації, і високопосадовці Сполучених Штатів приділяють їй значну увагу. Свідченням цього є, зокрема, серйозні заяви, які робить нинішній посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.

«США намагаються виступати за потужні кроки проти корупції, надають відповідні консультації приватного порядку. Коли ми бачимо, що уряд ігнорує наші поради, з’являються публічні заяви, – зазначив Джон Гербст. – Саме тому Джеффрі Пайєтт озвучив певну позицію в Одесі кілька тижнів тому».

На думку Джона Гербста, уряду США і представникам ЄС слід робити наголос на співпраці з молодими реформаторами, яких обрано до Верховної Ради, які займають посади в уряді на рівні міністрів і заступників міністрів, і в яких є спільне розуміння важливості реформ.

Слід наполягати на тому, аби наша підтримка залежала від того, як працює уряд України, як він впроваджує реформи
Джон Гербст

«Думаю, нам потрібно посилити підтримку, але слід наполягати на тому, аби наша підтримка залежала від того, як працює уряд України, як він впроваджує реформи – включно із боротьбою з корупцією», – наголосив Джон Гербст.

Водночас, експерт зауважив, що здійснюючи реформи, українські лідери мають зважувати, чи не призведуть ті чи інші зміни до нестабільності. «Іноді варто боротися з корупцією повільно. Але це не означає, що в Україні не може бути ефективного і чесного генерального прокурора», – резюмував Джон Гербст.

XS
SM
MD
LG