Зустріч Володимира Путіна і Барака Обами, а також виступ російського президента на засіданні Генасамблеї ООН – головні події у рамках порядку денного цього дипломатичного дійства у понеділок. Обличчям до обличчя Путін і Обама поспілкуються вперше з осені минулого року. Іноземна преса припускає, що Путін у Нью-Йорку може запропонувати Заходу свою участь у боротьбі проти угруповання «Ісламська держава» – в обмін на помʼякшення реакції міжнародної спільноти на його агресію в Криму і на Донбасі. В Україні, однак, переконані, що у російського президента нічого не вийде.
У Білому домі й у Кремлі версії щодо того, що буде головною темою зустрічі Обами й Путіна, відрізняються. Речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що говоритимуть найперше про Сирію. Натомість, речник Білого дому Джош Ернест наголосив: головною темою буде Україна.
Президент Обама використає цю нагоду, щоб нагадати президенту Путіну про важливість дотримання Росією зобов’язань, взятих нею в контексті мінських домовленостейДжош Ернест
«Президент Обама використає цю нагоду, щоб нагадати президенту Путіну про важливість дотримання Росією зобов’язань, взятих нею в контексті мінських домовленостей», – зазначив Ернест. За словами речника, в цілому мета зустрічі Обами з Путіним – довідатись більше про реальні наміри Росії.
Востаннє інформація про розмову президентів США і Росії зʼявлялася влітку: у Білому домі повідомили, що Путін зателефонував Обамі, щоб поговорити про домовленості з іранської ядерної програми. Обличчям до обличчя президенти США і Росії востаннє стикнулись у листопаді минулого року в австралійському Брісбені – на саміті «Групи двадцяти», де Путіна вітали не надто тепло.
Багато оглядачів раніше припускали, що голова Білого дому до завершення свого терміну принципово не зустрічатиметься з російським президентом. Але минулого тижня у Вашингтоні підтвердили: зустріч таки планується. Перший заступник голови Верховної Ради Андрій Парубій, перебуваючи з візитом у США, назвав це «поганим знаком». У МЗС України, однак, сказали Радіо Свобода, що не мають якихось офіційних коментарів щодо запланованої зустрічі президентів США і Росії.
Класичний російський підхід
У понеділок Володимир Путін виступить також і на засіданні Генеральної асамблеї ООН. В очікуванні цього виступу західна преса рясніє здогадами, про що і як говоритиме російський президент. Видання Financial Times зазначає: до появи повідомлень про російських військових у Сирії від Путіна очікували хіба що чергової антиамериканської тиради. Тепер, на думку видання, Путін виступить у ролі миротворця, запропонує допомогу в боротьбі з радикальним угрупованням «Ісламська держава», всіляко уникаючи теми Криму і Донбасу. Тим паче, на сході України від початку вересня і до виступу Путіна в ООН ще триває умовне «перемирʼя».
Це – класичний російський підхід: створити додаткову кризу-дві, і потім щоб ці кризи можна було «розрулювати» тільки з РосієюПавло Клімкін
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін в ефірі телеканалу «24» заявив: активність Росії у Сирії і поїздка Путіна до США – події повʼязані. Путін, мовляв, таким чином намагатиметься відновити масштаб свого впливу на міжнародній арені.
«Це класичний російський підхід: створити додаткову кризу-дві, і потім щоб ці кризи можна було «розрулювати» тільки з Росією. Тому взаємодія (міжнародної спільноти – КР) із Росією буде – і щодо Сирії, і щодо інших питань – але це не призведе до глобальних змін у відносинах», – вважає Клімкін.
Проблема Сирії дуже складна, Путіну її не вирішити – Хара
Не перебільшувати потенційну роль Росії у врегулюванні ситуації у Сирії радить і експерт «Майдану закордонних справ» Олександр Хара.
Путін жодним чином не може вирішити сирійську проблему. Навіть якщо він заведе туди свою армію, він не зможе нічого вирішитиОлександр Хара
«Путін жодним чином не може вирішити сирійську проблему, – каже він. – Вона дуже складна. Там задіяна така кількість різних сил, що навіть якщо Путін заведе туди свою армію, він не зможе нічого вирішити».
Олександр Хара додає: не варто перебільшувати і наслідки риторики голови Кремля на засіданні Генеральної асамблеї ООН: «Виступ на засіданні Генасамблеї – це публічна міжнародна дипломатія, але він не вирішує нічого. Все вирішується на закритих, двосторонніх зустрічах»
У Нью-Йорку в понеділок, 28 вересня, протестуватимуть проти політики Володимира Путіна. Крім того, ще за тиждень до візиту активісти закликали небайдужих долучитися до акції під назвою Putin Kills («Путін вбиває») і розповісти у соцмережах про злочини режиму російського президента, супроводжуючи такі пости однойменним хештегом. Сцена ООН, вважають активісти, – не місце для такого діяча, як Володимир Путін, і час розповісти світу, з ким реально він має справу.
Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода