Сімферополь – Громадянська блокада Криму, організована на території материкової України лідерами Меджлісу, може обернутись припиненням діяльності представницького органу кримських татар на півострові. Російська влада пригрозила заборонити Меджліс на території Росії. Тим часом, російська прокуратура Криму спільно з місцевим міністерством інформації вже рекомендувала регіональним ЗМІ не вживати слово «меджліс» у своїх публікаціях. У самому Меджлісі не здивовані реакцією нинішньої влади півострова і до подібного розвитку подій були готові.
У відповідь на громадянську блокаду Криму, організовану Меджлісом кримськотатарського народу, влада Криму не виключила заборону діяльності представницького органу на території Росії, а також у Криму. У коментарі ТАСС віце-прем'єр республіки Руслан Бальбек порівняв Меджліс із забороненою в Російській Федерації організацією «Правий сектор».
«Організація «Правий сектор» заборонена в Російській Федерації як екстремістська. Треба замислитись про те, що організація Джемілєва і Чубарова веде таку ж антинародну руйнівну діяльність. Це паразити, які під патріотичними гаслами руйнують власну країну і несуть загрозу оточенню, – сказав Бальбек. – Якщо ці діячі й далі займатимуться екстремістською діяльністю і так само будуть спільно із забороненими в Росії організаціями проводити спільні акції, вони доб'ються заборони на діяльність».
Треба замислитись про те, що організація Джемілєва і Чубарова веде таку ж антинародну руйнівну діяльність, як і «Правий сектор»Руслін Бальбек
Чиновник нагадав, що зараз активісти під керівництвом народних депутатів України, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і голови Меджлісу Рефата Чубарова спільно з «Правим сектором» проводять акцію з блокади Криму: вантажі з українськими товарами не пропускають на територію півострова.
«Ні для кого не секрет, що панове професійні кримські татари – Джемілєв і Чубаров – і «Правий сектор» фінансуються західними фондами. У них гаманці різні, а касир один. Ми отримали картину, коли дві націоналістичні організації в єдиному пориві раптом виступають з одними і тими ж цілями. Ми можемо говорити про спільність їхніх інтересів», – сказав він.
Полонський: не в дусі нинішнього часу
Тим часом, російський прокурор Криму Наталія Поклонська і міністерство інформації Криму вже рекомендували журналістам не використовувати в публікаціях назву «Меджліс кримськотатарського народу». Відповідний лист отримали редакції кримських і севастопольських ЗМІ.
Міністерство інформації Криму настійливо рекомендує ЗМІ припинити використання найменувань неіснуючих організацій
За інформацією видання «КоммерсантЪ», лист від Поклонської в міністерстві інформації Криму отримали 21 вересня. У ньому з посиланням на управління мін'юсту Росії у Криму і Севастополі йдеться про те, що на півострові немає офіційно зареєстрованих організацій зі словами «меджліс», «меджліс кримськотатарського народу» в назві. На території Росії є два громадські об'єднання, що використовують у своєму найменуванні вказані слова і словосполучення: «Регіональна громадська організація «Меджліс татарських мурз Республіки Татарстан» і «Регіональний благодійний громадський фонд допомоги народам мусульманської культури та іншим етнічним меншинам «Меджліс» (Збори) м. Москви».
«У зв'язку з вищевикладеним міністерство настійливо рекомендує припинити використання в новинних сюжетах, статтях та інтерв'ю засобами масової інформації Республіки Крим, зокрема й у мережі інтернет, найменування або частин найменування неіснуючих організацій», – йдеться в листі відомства редакціям ЗМІ.
Віце-прем'єр, міністр інформації Криму Дмитро Полонський підтвердив, що міністерство донесло до редакторів ЗМІ лист Поклонської. Чиновник підкреслив, що йдеться не про заборону, а про рекомендацію не використовувати термін «меджліс кримськотатарського народу».
«Тому що такої організації немає, і це некоректно. Тим більше, це не в дусі нинішнього часу, коли деякі українські політики, які асоціюють себе з цією організацією, влаштовують нам харчові блокади», – сказав Полонський.
«Це схоже на фільм про «Гаррі Поттера»
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял до позиції нинішньої влади Криму поставився спокійно, оскільки, за його словами, ймовірність подібного розвитку подій очікував давно. Реакцію керівництва півострова перший заступник голови Меджлісу пов'язує з громадянської блокадою Криму, яка триває вже четверту добу.
«Ми вважаємо, що фактично це заборона, хоча це називають рекомендацією – не вживати назву «Меджліс» у ЗМІ, – і заява представників керівництва Криму про те, що Меджліс може бути визнаний екстремістською організацією, – це все події з одного ряду, пов'язані з громадянською блокадою Криму, ініціаторами якої виступили голова Меджлісу (Рефат Чубаров. – КР), лідер кримськотатарського народу (Мустафа Джемілєв. – КР) і бізнесмен Ленур Іслямов, який не є ні делегатом Курултаю, ні членом Меджлісу. Але є людиною, яка поділяє принципи діяльності системи національного самоврядування – якоюсь мірою основні ідеї національного руху», – зазначив Джелял.
Рекомендація не вживати назву «Меджліс» у ЗМІ і заява про те, що Меджліс можуть визнати екстремістською організацією, – пов'язані з громадянською блокадою Криму подіїНаріман Джелял
Оскільки, на думку першого заступника голови Меджлісу, дістатися справжніх організаторів громадянської блокади можливості у кримської влади немає, вони «відіграватимуться на тих, хто сьогодні перебуває в Криму».
«З формальної точки зору, члени Меджлісу, які за фактом перебувають у Криму, не брали участь ні в підготовці, ні в організації, ні в проведенні громадянської блокади Криму. Жодних формальних, протокольних рішень про проведення блокади в Меджлісі не обговорювалось і не ухвалювалось. Усю відповідальність взяли на себе наші колеги на материковій Україні», – підкреслив Джелял.
Від того, що ти щось або когось так не називаєш, воно не перестає існувати. Меджліс, звісно, не злодій, але саме таким його намагається сьогодні представити кримська і російська пропагандаНаріман Джелял
Він нагадав про слова Поклонської річної давнини на адресу Чубарова про те, що Меджліс може бути визнаний екстремістською організацією і ліквідований.
Рекомендацію кримським ЗМІ не згадувати Меджліс Джелял зовсім назвав «кумедною». «Від того, що ти щось або когось так не називаєш, воно не перестає існувати. Це схоже на фільм про «Гаррі Поттера», де позитивні герої боялися назвати вголос ім'я головного лиходія. Меджліс, звичайно, не злодій, але саме таким його намагається сьогодні представити кримська і російська пропаганда», – зазначив Джелял.
«Не справа прокуратури втручатися в роботу медіа»
Заступник голови Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ) Андрій Яницький вважає, що рекомендація російської прокуратури Криму не використовувати в ЗМІ слово «Меджліс», по суті, означає заборону, за якою приховується цензура.
«Аргумент – організація не зареєстрована за російськими законами. По-перше, Меджліс визнаний в Україні і в світі, його лідери виступають з найвищих трибун, наприклад, в ООН, зустрічаються зі світовими лідерами. По-друге, не справа прокуратури – втручатись у роботу медіа. Це називається цензурою, а цензура, наскільки мені відомо, заборонена і в Україні, і в Росії», – підкреслив Яницький.
Не справа прокуратури – втручатись у роботу медіа. Це називається цензуроюАндрій Яницький
По-третє, за словами заступника голови НМПУ, сам статус кримської прокуратури «сумнівний». «Однак ті ж українські ЗМІ пишуть про неї, лише додаючи слова «так звана» або лапки. Щоб розуміти, що йдеться не про справжню прокуратуру Криму, яка зараз затримує кримських депутатів одного за іншим за підозрою у зраді батьківщині», – пояснив він.
Відзначимо, що зараз провладні ЗМІ Криму, які існують за рахунок бюджетних коштів, у своїх публікаціях використовують формулювання «не легалізований у Росії та Україні кримськотатарський Меджліс», «незареєстрована організація «Меджліс кримськотатарського народу» або «так званий Меджліс». Тоді як кримські видання, власниками яких є приватні особи або АТ, ТОВ, як і колись, вживають лише назву представницького органу кримськотатарського народу без лапок і якихось визначень.
Текст містить термінологію, офіційно використовувану на Кримському півострові