На початок вересня в єдине на Кримському півострові Глібовське підземне сховище газу було закачано 77% від планового обсягу газу. Так стверджує голова російського уряду Криму Сергій Аксьонов, а також ним призначений генеральний директор «Чорноморнафтогазу» Ігор Шабанов. Щоправда, абсолютні цифри викликають сумніви.
За словами Аксенова, 77% – це 391 млн кубометрів. А російське міністерство палива й енергетики в останніх числах червня повідомляло, що планується закачати лише 600 млн кубометрів «блакитного палива». На той момент було закачано 180 млн кубометрів. Прості арифметичні дії свідчать: якщо 600 млн кубометрів – це 100% плану, то 77% – це 462 млн кубометрів. Ймовірно, плани в процесі видобутку і закачування газу в сховище змінилися у бік зменшення. Та й Шабанов на зустрічі з Аксьоновим хоча й запевняв, що газу на опалювальний сезон вистачить для забезпечення теплом кримчан, при цьому обережно додав: на теплоелектроцентралях створюється резерв мазуту на випадок екстремально низьких температур. А деяким промисловим споживачам подачу газу можуть обмежити, зазначив гендиректор «Чорноморнафтогазу».
Обсяг споживання в Криму залишається незмінним уже кілька років: близько 1,2 млрд кубометрів. Запаси на зиму накопичують у сховищі в травні – вересні, коли споживання в житлово-комунальному господарстві різко падає. Чому до початку осені знижений план закачування газу і навіть він виконаний менше ніж на 80%, кримське керівництво не пояснює.
Електрична потужність кримських ТЕЦ становить близько 10% від потреби півострова
Крім населення і промислових підприємств, газ споживають Сімферопольська та Севастопольська теплоелектроцентралі (ТЕЦ), а також Камиш-Бурунська (Керч) і Сакська ТЕЦ. Їхнє основне призначення – виробництво тепла. Електрична потужність кримських ТЕЦ становить близько 10% від потреби півострова. Тому дефіцит газу збільшує залежність Криму від поставок електроенергії з материка. Офіційні відомості про видобуток «Чорноморнафтогазу» за 2014 рік – 2 млрд кубометрів газу, яких має вистачити всім споживачам.
Джерело Крим.Реалії в «Чорноморнафтогазі» пояснює різнобій у цифрах російських керівників Криму падінням видобутку на шельфі Чорного та Азовського морів. «Газ з'їдений. Запаси, які були накопичені НАК «Нафтогаз України» в Глібовському ПСГ, використовувалися для покриття зменшеного видобутку», – зазначив він.
За його словами, видобуток вуглеводнів на шельфі зменшувався перші півроку після анексії. Відновити його до колишнього рівня не вдалося досі. «Видобуток зменшується через відсутність запчастин і витратних матеріалів внаслідок міжнародних санкцій», – стверджує джерело на підприємстві.
Негативно вплинула на стан справ у компанії часта зміна керівництва
Негативно вплинула на стан справ у компанії часта зміна керівництва. Нинішній гендиректор Шабанов – вже п'ятий за півтора року. Попереднього, Сергія Бейма, Аксьонов звільнив, звинувативши у відсутності системи обліку газу і газового конденсату, що видобувається на шельфі. Проте джерело виключає масштабну крадіжку через реальну загрозу кримінального переслідування.
Бейм у коментарі Крим.Реалії повідомив, що висловлені на його адресу звинувачення не були підтверджені російськими правоохоронними органами. Він зазначив, що надії російського керівництва Криму на збільшення видобутку за рахунок Одеського родовища, марні. «Приріст? Можливостей практично немає, можна підтримувати його в тому стані, який є. Одеське родовище – це, на жаль, падаюче родовище. Всі брехали, коли його бурили», – сказав Бейм.
Видобуток вуглеводнів на шельфі ніколи не був спеціалізацією російських компаній. Левову частку обладнання до санкцій завозили з-за кордону. Тепер офіційно такої можливості немає. Щоправда, екс-гендиректор «Чорноморнафтогазу» Бейм стверджує, що за час його керівництва компанія придбала більше 60 одиниць бурової техніки. «У нас є іноземні підприємства, ні для кого це не секрет. Коли нам треба, можемо купити на іноземне підприємство, а потім передати самі собі, нічого страшного в цьому немає», – сказав він.
У Криму люблять поговорити про те, як в Україні кримській компанії доводилося безкоштовно віддавати на материк надлишок газу, який не вміщався в Глібовське сховище. Щоправда, не згадують про те, що бурове обладнання та платформи купували за рахунок українського бюджету.
У разі дефіциту газу, російській владі Криму доведеться через Москву просити про постачання з Росії через Україну
Тепер російська влада Криму готується до зими. Застереження та суперечності в цифрах свідчать, що не все так гладко, як хотілося б подати Сергію Аксьонову. У разі дефіциту газу, російській владі Криму доведеться через Москву просити про постачання з Росії через Україну. Експерт нафтогазової галузі Валентин Землянський вважає такий поворот можливим. «Це цілком може бути. Адже дефіцит електроенергії покривається за рахунок України. Піде як транзит до Криму», – сказав він у коментарі Крим.Реалії.
Якщо офіційний Київ зважиться на блокаду Криму, як того вимагає Меджліс кримськотатарського народу, то припинення поставок електроенергії при загрозі дефіциту природного газу може спричинити колапс економіки та комунального господарства на анексованому півострові.