Адміністративний кордон із півостровом відкритий для товарів і одночасно є серйозною перешкодою для іноземців та громадян України. Правозахисники неодноразово закликали владу спростити порядок його перетину. Проблеми з в'їздом та виїздом з Криму після запровадження нового порядку виникли у батьків з дітьми і в іноземців, які визнають Крим частиною України і відмовляються в'їжджати на його територію з Росії...
У той самий час режим вільної економічної зони в Криму, який перетворив українців півострова в нерезидентів України, дозволяє ввозити вантажі, у тому числі і ті, які можуть бути використані проти інтересів держави. Екс-депутат Верховної Ради, кримчанин Андрій Сенченко підтвердив Крим.Реалії раніше озвучену інформацію про постачання на територію півострова будівельних матеріалів, які використовуються для спорудження військових об'єктів. Ішлось про пісок і щебень. Він послався на своє джерело в Сімферополі. «Назвати людей, причетних до приймання цих вантажів, я не можу. Ви розумієте, які проблеми можуть бути у них з ФСБ», – сказав Сенченко.
Він висловив упевненість, що заборони на залізничні перевезення з материка до Криму, офіційно чинної з грудня 2014 року, не дотримуються. Як приклад Сенченко назвав постачання сировини на «Кримський Титан» в Армянську. Тим часом, «Укрзалізниця» наполягає – конвенція про заборону на пасажирські та вантажні перевезення діє.
На запит Крим.Реалії прес-служба відомства повідомила, що «з 26 грудня 2014 року «Укрзалізниця» ввела конвенцію про заборону перевезень залізничним транспортом будь-яких вантажів між материковою частиною України і Кримом». З тих пір, стверджує прес-служба, скасовані всі поїзди, і перевезення вантажів не здійснюються.
А прес-секретар Державної прикордонної служби України Олег Слободян визнав один факт спроби провезення сировини в Армянськ з материка залізницею. Вантаж призначався «Кримському Титану». За його словами, це сталося наприкінці липня – на початку серпня цього року. Вантаж намагалися провезти нібито залізничною гілкою, яка належить підприємству. За словами прес-секретаря Держприкордонслужби, спроба провезення була припинена співробітниками цього відомства.
Потреба російських військових в будівельних матеріалах для робіт у Криму справді є, вважає військовий експерт, генерал Ігор Романенко. «Росіяни бачать Крим чи то непотоплюваним авіаносцем, чи то фортецею. Для цього необхідно будувати нові військові об'єкти», – сказав експерт. У теж час даних про постачання матеріалів з материка на півострів немає, підкреслив Романенко.
Експерт у галузі армії і озброєнь Сергій Згурець також не має даних про ввезення з території України в окупований Крим матеріалів для будівництва військових об'єктів. «Можливо, такі роботи там ведуться, але даних про поставки з України для російських військових у мене немає», – сказав він.
Є три залізничні пункти, через які йшло постачання Криму до анексії та війни. Зараз сполучення перервано. Всі ці пункти під контролем «Укрзалізниці», прикордонників і фіскалівВолодимир Омелян
Заступник міністра інфраструктури України Володимир Омелян в коментарі Крим.Реалії виключив можливість транспортування вантажів з материка до Криму залізницею. «Є три залізничні пункти, через які йшло постачання Криму до анексії та війни. Зараз сполучення перервано. Всі ці пункти під контролем «Укрзалізниці», прикордонників і фіскалів. Теоретично змова і поставки можуть бути, наприклад, під заступництвом СБУ, прокуратури або ще когось в Києві, але це з області фантастики. Там занадто часто проводяться перевірки, та й люди мовчати не будуть», – вважає Омелян.
За його словами, рішення про відновлення поставок до Криму теоретично може бути прийнято Радою національної безпеки і оборони. Але, відзначив заступник міністра, таке рішення не може залишитися непоміченим широкою громадськістю. Тим часом, поставки товарів до Криму тривають автомобільним транспортом.
Непрозорі дії влади, а також введення порядку перетину кордону з Кримом без урахування інтересів громадян створюють сприятливу атмосферу для припущень і домислів, якими обростають окремі тривожні факти. Щоб змінити ситуацію, депутати Верховної Ради та правозахисники пропонують спростити норми, що регулюють економічну діяльність на окупованому півострові, а також режим перетину адміністративного кордону Херсонської області та Криму.
Заступник голови комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Георгій Логвинський повідомив, що готовий внести на розгляд парламенту законопроект про новий порядок економічної діяльності на тимчасово окупованих територіях. Документ припускає дозвіл на поставку товарів з материка тільки для компаній, які зареєстровані в Україні.
«При цьому пропонується, що на кожен вантаж буде окремий контракт», – сказав Логвинський. На його думку, це дасть можливість спростити процес переміщення вантажів і одночасно зберегти повний контроль над ними. Депутат прогнозує, що законопроект буде внесений до парламенту вже у вересні.