Сімферополь – У «російському» Криму святкування 24-ї річниці проголошення Незалежності України обернулося низкою ексцесів. Упродовж дня в Сімферополі співробітники правоохоронних органів затримували журналістів, а також кількох активістів, які збиралися покласти квіти до пам'ятника Шевченку. Ближче до вечора проукраїнські прихильники в Криму вирішили змінити публічні акції на зібрання у вузькому колі. Про те, як у цей день відбувалися основні заходи, спостерігали Крим.Реалії.
Зранку біля Сімферопольського кафедрального храму Святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) стали збиратися люди.
– Слава Україні! – вигукнула жінка, побачивши біля входу до церкви знайому.
– Героям слава! – відповіла та.
Жінки обнялися, переговорили про щось, а потім вирушили до храму. Тут був запланований святковий молебень з нагоди 24-ї річниці проголошення незалежності України.
О 9:15 в церкві з'явився архієпископ Кримський і Сімферопольський УПЦ Київського патріархату владика Климент. Він перехрестився, поцілував ікони, а потім пішов, щоб одягнути рясу, чернечий головний убір і взяти хрест. Через кілька хвилин почав молебень.
Позаду нього стояли півтора десятка людей, переважно жінки, і один чоловік з фотоапаратом. Деякі парафіяни були у вишиванках, з жовто-синьою символікою та українськими атрибутами в руках.
Під час служби архієпископ звернувся до Всевишнього з проханням «звільнити святу церкву, Україну і всіх віруючих від усякої скорботи, небезпеки, від усіх ворогів видимих і невидимих». Владика Климент також попросив «зміцнити державу і дати українській владі допомоги». Після закінчення молебня архієпископ привітав присутніх зі святом – Днем Незалежності України.
Звертаючись до парафіян, він підкреслив, що віруючі вже другий день поспіль відзначають державні свята України.
«Вчора була божественна літургія (23 серпня в Україні святкується день державного прапора – КР), сьогодні продовжили святковим молебнем з нагоди Дня Незалежності України, – сказав владика Климент. – Ми маємо перетерпіти ці важкі часи, які Господь відпустив нам. Відпустив він нам за наші власні гріхи. Коли ми не тільки читали б святе письмо, але й намагалися зрозуміти, то ми почули б слова Спасителя, коли він говорив про таланти, про дари».
Далі архієпископ спробував пояснити, що він мав на увазі, кажучи про таланти. За його словами, одному Господь дав багато талантів, іншому – менше, третьому – один талант. «Той, хто мав багато талантів, пішов і примножив ці таланти. Той, хто мав мало, намагався щось зробити, щоб примножити. А той, кому було дано один талант, пішов і закопав його. Яке відношення це має до нас? – запитав Климент і тут же відповів, – пряме. Скільки років, скільки поколінь, скільки людей молило Бога, щоб Господь дав Незалежність державі Україні. Велика кількість людей і багато часу пройшло, багато крові пролилося, і жертви ми понесли великі заради того, щоб відбулася держава».
«Чим закінчилося? – продовжив владика. – Дав Бог нам один талант, вимолили, вистраждали, маємо. Але замість того, щоб примножити, ми цей талант закопали. У результаті, як в Євангеліє, відкинув Господь того, хто закопав таланти, там плач і скрегіт зубів. Ось і ми зараз і плачемо, і скрегочемо зубами, бо не вірили. Те, що було дано, не оцінили. Кричали, що ми взяли Незалежність безкровно. Та ми її не взяли, це був дар, який Бог дав. І якщо Бог дав цей дар, то треба було берегти!».
У цей момент деякі присутні стали витирати сльози, які накотилися на очі. На закінчення свого звернення владика закликав прихожан молитися і не втрачати віри.
«Сьогодні ми святкуємо велике державне свято – День Незалежності України. Ми його святкуємо в складних, важких умовах. Все це ми бачимо і знаємо, але з нами Бог, з нами наша віра, з нами той, хто нас ніколи не зрадить, з нами той, хто нас підтримує, з нами той, хто дає нам сили жити з Богом – наш Господь Бог Ісус Христос», – сказав Климент у коментарі для Крим.Реалії.
Затримали журналістів, а потім вибачилися
Після молебня низка прихожан вирішили вирушити до розташованого неподалік пам'ятника Тарасу Шевченку в Сімферополі.
– Будете покладати квіти? – поцікавилися Крим.Реалії в однієї жінки.
– Ризикнемо, – відповіла вона і посміхнулася.
У цей час біля погруддя українському письменнику вже перебували кілька співробітників поліції і людей у цивільній формі, ймовірно, представників кримського управління Федеральної служби безпеки Росії.
Група з кількох людей, які брали участь у молебні, зупинилися в декількох метрах від пам'ятника, але покладати квіти відразу не стали, очевидно, чекаючи інших.
Знаменно, що кількома хвилинами раніше тут з'явилася знімальна група українського телеканалу «Інтер». Журналісти приїхали, щоб зняти пам'ятник. Після того, як вони це зробили, їх зупинив співробітник російської поліції і зажадав надати документи.
«Ми знімали пам'ятник Шевченку в Сімферополі з нагоди Дня незалежності України. Повертаючись до машини, нас зупинив співробітник ППС. Він попросив надати документи, на якій підставі ми знімали», – розповіла Крим.Реалії подробиці інциденту кореспондент телеканалу Юлія Крючкова.
За її словами, упевнившись у тому, що вони є співробітниками телеканалу «Інтер», а зйомки вели законно, поліцейський після дзвінка комусь попросив проїхати з ним в Центральний райвідділ поліції Сімферополя нібито знову для встановлення особи журналістів.
«Коли в райвідділі перевірили наші документи, акредитацію в МЗС Росії, з'ясували, що ми працюємо на законних підставах, нас відпустили. Більше того, перед нами вибачилися за дії співробітників ППС, пообіцявши, що надалі таке не повториться», – розповіла Крючкова.
Вона також сказала, що в райвідділі журналістам пообіцяли провести пояснювальну роботу зі співробітниками, а також підготувати спеціальні методички на предмет роботи правоохоронних органів з представниками ЗМІ в Криму.
Офіційних коментарів правоохоронних органів Криму щодо цього інциденту не було.
«Встановити особу»
Проте одним затриманням журналістів цього дня не обійшлося. Ближче до полудня співробітники правоохоронних органів затримали біля пам'ятника Шевченку представників Українського культурного центру (УКЦ) в Криму – Максима Кузьміна, Леоніда Кузьміна й активіста Леоніда Терлецького.
Як розповів Крим.Реалії їхній соратник, також представник Українського культурного центру Вельдар Шукурджієв, затриманих відвезли в центральне РВВС Сімферополя.
«Максим і Леонід не родичі, вони просто однофамільці. Затримали їх за порушення правил проведення заходу. Хоча там ніяких заходів не було, вони абсолютно незалежно один від одного принесли і поклали квіти до пам'ятника Шевченку, і в цей момент їх затримали», – розповів Шукурджієв.
Знаменно, що напередодні йому та іншим представникам УКЦ співробітники правоохоронних органів вручили застереження про неприпустимість проведення заходу з нагоди дня державного прапора України та Дня Незалежності України. Тому від будь-яких публічних акцій проукраїнські активісти відмовилися, до того ж, за кілька днів до цього влада Сімферополя відмовилася погоджувати їм проведення заходів на честь Дня Незалежності України.
Додамо, що представників УКЦ, які були в Центральному райвідділі кримської столиці, через 2 години відпустили без висунення будь-яких претензій. Як повідомив Крим.Реалії Леонід Кузьмін, активісти були затримані для «встановлення особи».
«Я пробув там (у райвідділі – КР) близько двох годин, після чого мене відпустили без оголошення претензій, все в порядку», – запевнив Кузьмін.
Показово, що подібна практика останнім часом у Криму застосовується досить-таки часто. Співробітники правоохоронних органів, посилаючись на законодавство, затримують людину для з'ясування особи, незважаючи на те, що у неї при собі є всі необхідні для цього документи. При цьому чинити спротив марно, оскільки це може бути розцінене як непокора вимогам співробітників правоохоронних органів.
Відзначимо, що ближче до вечора активісти Українського культурного центру зібралися у вузькому колі за святковим столом. Вони спекли торт із зображенням жовто-синього прапора, тризуба і написом: «Слава Україні!». Днем раніше вони влаштували флешмоб у соціальних мережах, викладаючи фотографії з українським прапором, які були зроблені в різних куточках півострова.