Бути чи не бути мусульманському батальйону «Крим» в Україні? Таке питання виникло після того, як речник Геншатбу Збройних Сил України Владислав Селезньов фактично спростував слова Мустафи Джемілєва про те, що рішення про створення підрозділу прийнято.
«Я знаю про заяву Мустафи Джемілєва щодо батальйону «Крим». І я звернувся до свого керівника за роз‘ясненням... Це начальник Генерального штабу збройних сил України Позиція Генштабу така – у Збройних силах України не планується створення підрозділів за національною та релігійною ознакою», – зазначив Селезньов у коментарі Крим.Реалії.
Розмови про легалізацію створеного рік тому добровольчого батальйону «Крим» розпочались навесні і тривають дотепер. Після того, як майже всі добровольчі підрозділи увійшли до складу МВС або Міністерства оборони, «Крим» здав зброю на зберігання і вийшов з території проведення антитерористичної операції. Там він діяв як розвідувально-диверсійний підрозділ. Таким же його засновники хочуть зберегти. З проханням про створення підрозділу на законних засадах звернулись до президента країни. В пошуках підтримки зустрічались із Мустафою Джемілєвим, який пообіцяв сприяння.
Уповноважений Президента у справах кримськотатарського народу свого слова дотримався. Прохання кримських татар про створення підрозділу з назвою «Крим» підтримав і голова держави. «Ми домовились в принципі, про терміни не йшлось», – сказав Джемілєв Крим.Реалії. Конче важливою, на думку лідера кримських татар, є можливість для бійців спілкуватись рідною мовою і дотримуватись приписів Ісламу. «В Україні є закон, який передбачає присутність капелана для християн, таке ж право мають отримати мусульмани», – додав він.
У цьому Джемілєв і командир добровольчого підрозділу «Крим» Іса Акаєв єдині. А от щодо завдань підрозділу, легалізація якого затягується, бачення у кожного своє. Джемілєв вважає, що «Крим» нестиме службу в Херсонській області і охоронятиме адміністративний кордон з окупованим Кримом. А згодом братиме участь у звільненні півострова. Акаєв і його побратими прагнуть зберегти особливості батальйону. «Ми виникли як підрозділ спеціального призначення і хотіли би таким бути й надалі», – каже командир підрозділу.
Комбат веде переговори з уповноваженими посадовцями Міністерства оборони та Генштабу вже третій місяць. Перша домовленість про легалізацію батальйону і його пряме підпорядкування начальнику Генштабу нині вже недійсна. «Той варіант, який ми хотіли, не підійшов їм, а те, що вони пропонували, не влаштувало нас», – констатує Акаєв. Нині, за його словами, тривають консультації щодо реорганізації підрозділу з керівництвом Сухопутних сил. «Мені сказали, що прийшов папір із АП. Принципове рішення ухвалене, але юридичну базу ще під нього не підведено», – сказав командир.
Мустафа Джемілєв вважає, що важливою складовою цієї бази буде закон, який має врегулювати надання громадянства іноземцям- захисникам територіальної цілісності України. Своє бажання воювати за Україну і визволяти Крим під час приватних зустрічей із Акаєвим на Всесвітньому конгресі кримських татар в Анкарі підтвердили представники діаспори з Туреччини, Румунії та інших країн. Чимало бажаючих підтримувати «Крим» фінансово. Але добровольцям з-поза меж України потрібен офіційний статус і громадянство. Без цього їх переслідуватимуть як найманців.
Про бажання воювати на боці України заявило чимало мусульман, які походять із Чечні та АзербайджануМустафа Джемілєв
За словами Джемілєва, про бажання воювати на боці України заявило чимало мусульман, які походять із Чечні та Азербайджану. Лідер кримських татар вважає, що до законопроекту слід додати механізм, який передбачатиме позбавлення громадянства для тих, хто раптом відмовиться від свого наміру воювати у складі ЗСУ або Нацгвардії. Тому документ нині на доопрацюванні у комітеті Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і національних відносин.
Про причини зволікання зі створенням батальйону «Крим» у складі Збройних сил ані уповноважений Президента, ані командир батальйону не кажуть. Але очевидно, що ідея мусульманського батальйону наштовхнулась на спротив військової бюрократії. На думку Іси Акаєва, за сприятливих обставин оформити рішення про створення батальйону «Крим» можна протягом двох тижнів.
Мустафа Джемілєв упевнений, що підрозділ буде створено. «Я гадаю, що останнє слово тут буде не за Генштабом, а за Головнокомандувачем – Президентом України», – сказав він Крим.Реалії. Вже відомо, що в назві підрозділу не буде слова «мусульманський». Проте буде свій імам. На цьому наполягають бійці і командир, із цим погоджуються представники штабу Сухопутних сил. Назва «Крим» залишиться.