Військові експерти та представники НАТО продовжують попереджати про небезпеку можливого нового наступу підтримуваних Росією сил в Україні . У цьому звязку експерти наголошують на недостатній, а часто деструктивній ролі спостерігачів ОБСЄ у зоні конфлікту. Виявляється, співробітники місії у Маріуполі вводили координати розташування українських військових сил у свої мобільні телефони, до яких можна легко отримати доступ. Таку заяву зробив президент фонду «Потомак» Філіп Карбер під час презентації доповіді «Поза Мінськом 2: перспективи для нового російського наступу».
Філіп Карбер вважає, що діяльність спостережної місії ОБСЄ на Сході України неефективна. Причина, за його словами, полягає як у недостатній кількості самих спостерігачів, так і у тому, що західних працівників у місії значно менше за російських.
ОБСЄ не є незалежною організацієюФіліп Карбер
«ОБСЄ ніколи не була призначена, щоб спостерігати за військовими діями. Я характеризую їх радше радниками зі шлюбу, аніж адвокатами з розлучення.... Ідея того, що вони будуть робити свою роботу, наполягати на інспектуванні та швидких доповідях… Вони просто органічно не здатні цього робити, тому що у складі команди є росіяни. Коли я був у Маріуполі, то кількість російських спостерігачів була значно більшою, аніж представників з інших країн. Вони ходили біля позицій українських військових і вводили координати їх розташування у свої мобільні телефони. ОБСЄ не є незалежною організацією», – вважає президент фонду «Потомак».
Філіп Карбер також презентував карту з інспекцій, на яку погодилося ОБСЄ. На ній чітко видно, що інспектори не мають доступу до російсько-українського кордону, через який відбувається основне перекидання російської техніки та солдат на Донбас. На іншій ділянці кордону представники ОБСЄ можуть перебувати лише 25% свого часу, попередньо повідомивши іншу сторону. Жовтим кольором позначено регіони, де ОБСЄ може перебувати лише 50% свого часу.
Президент фонду «Потомак» зазначив, що, за його спостереженнями, відбуваються серйозні зміни у структурі російських військ на Донбасі.
«До сьогодні вони мали окремі батальйонно-тактичні групи – дуже невеликі підрозділи. Тепер росіяни організовують їх у бригади та корпуси. Це відбувається на території Донбасу, а не на території Росії. Офіцери там – росіяни, командування та штаб – російські, зброя та боєприпаси – також звідти. Єдина причина, чому їм потрібна така велика організація – це щоб мати можливість проводити наступальні операції, просуватися углиб території значно швидше», – заявив Карбер.
У разі повномасштабного наступу не лише Україна, але й Захід зіткнеться з гуманітарною катастрофою
У разі повномасштабного наступу не лише Україна, але й Захід зіткнеться з гуманітарною катастрофою, каже президент фонду «Потомак».
«20 мільйонів людей с тануть біженцями. На сьогодні в Україні вже 1 мільйон переселенців зі Сходу. Усі центри з їх прийому переповнені. У разі військової операції від 10 до 20 мільйонів українців почнуть рухатися у бік Заходу. Так, захоплена територія буде великим шматком для Путіна, але якщо він це зробить… Ми говоримо про Європу, яка стане цілковито іншою у наступні 20-30 років».
Виходом із ситуації, що склалася, за словами Філіпа Карбера, повинна стати військова підтримка Заходом України. Для цього, за його словами, потрібно надати Україні зброю та відмінити негласне ембарго на її постачання.