Доступність посилання

ТОП новини

Небесні «бєспрєдельщики»


Сімферополь – Вже минуло півроку відтоді, як російська авіакомпанія «Грозний авіа» здійснює рейс за маршрутом Сімферополь – Стамбул – Сімферополь, незважаючи на заборону на міжнародні перельоти. Два рази на місяць літаки чеченського авіаперевізника вирушають зі столиці Криму до Туреччини і назад без пересадок. Вартість квитка майже вдвічі перевищує ціну квитка на рейс Херсон – Стамбул, пропонований «Турецькими авіалініями». Експерти вважають, що російська компанія виконує перельоти нелегально, при цьому заборонити їй працювати міжнародні інстанції не в змозі.

У квітні минулого року, через кілька тижнів після рішення російської влади ввести Крим до складу федерації, Європейська організація з безпеки аеронавігації ввела заборону на польоти до Криму. На сайті організації повідомлялося, що вона виконує Конвенцію ICAO про міжнародну цивільну авіацію. Євроконтроль не визнає «будь-які односторонні декларації аеронавігаційного обслуговування над якою-небудь частиною українського повітряного простору, які походять не від влади України». До подальших повідомлень рейси в аеропорти Севастополя і Сімферополя не будуть відбуватися. На сайті уточнювалося, що «у зв'язку з технічними причинами» закритий аеропорт Сімферополя з українським кодом UKFF. Аеропорт Севастополя з кодом UKFB закритий для літаків цивільної авіації. Операторам повітряних суден було запропоновано координувати дії з центрами організації повітряного руху України, Румунії, Болгарії та Туреччини «щоб уникнути порушення закритих зон».

Російські авіакомпанії відмовилися виконувати вимогу Європейської організації з безпеки аеронавігації

Тим не менш, російські авіакомпанії відмовилися виконувати вимогу Європейської організації з безпеки аеронавігації і в односторонньому порядку продовжили здійснювати рейси з материкової Росії до Криму. Наразі в сімферопольський аеропорт літають літаки таких російських авіакомпаній, як «Аерофлот», «Уральські авіалінії», S7 Airlines, «Трансаеро», RedWings, «Оренбурзькі авіалінії», «ВІМ-Авіа», «Донаван», UTair, «Ямал» , «Росія», «Грозний авіа», Orenair, «Іраеро», «Анагара», «Іжавіа», «Саратовські авіалінії», «Коміавіатранс», «Северсталь».

Переваги вильоту з Херсона: ціна і менші ризики

Чеченська авіакомпанія «Грозний авіа» зовсім замахнулася на міжнародний рейс Сімферополь – Стамбул, який користувався популярністю як серед громадян України, так і Туреччини, до «приєднання» Криму до Росії. Прямий рейс за цим маршрутом – без будь-яких пересадок – компанія почала здійснювати наприкінці жовтня минулого року, проте через деякий час його скасували. Чому турецька сторона, ігноруючи заборону Європейської організації з безпеки аеронавігації, приймає літаки з Криму, залишається загадкою. Деякі спостерігачі припускають, що російська авіакомпанія нібито вводить авіадиспетчерів Туреччини в оману, прямуючи в Стамбул з Анапи. Але чи так це, перевірити неможливо.

Відзначимо, що ні на сайті компанії, ні на сайті сімферопольського аеропорту про цей маршрут немає жодної інформації. Тим не менше, рекламу зазначеного перельоту можна зустріти в Сімферополі.

Із Сімферополя в стамбульський аеропорт Сабіха Гекчен зараз здійснюється один переліт раз на два тижні і назад

З початку березня цей маршрут був відновлений. Судячи з частоти рейсу, який позиціонується як чартерний, можна припустити, що він не користується особливим попитом серед кримчан. Як з'ясували Крим.Реалії, звернувшись в одну з місцевих турфірм, із Сімферополя в стамбульський аеропорт Сабіха Гекчен зараз здійснюється один переліт раз на два тижні і назад. Наприклад, найближчий рейс запланований на 14 квітня на 9:00 ранку, зі Стамбула літак (Як-42, місткість – 120 осіб) вилітає 17 квітня о 14:30. Тривалість перельоту становить 1 годину 50 хвилин в Туреччину, і 1 годину 30 хвилин – назад. У турфірмі також зазначили, що пасажири можуть вилетіти з українським закордонним паспортом. Вартість квитка із Сімферополя до Стамбула і назад з відкритою датою становить 22 тисячі рублів. Переліт в одну сторону обійдеться в 15 тисяч рублів. «Квиток можна забронювати тільки телефоном, потім прийти в офіс турфірми в Сімферополі і викупити», – повідомила співробітниця туристичної компанії.

Відзначимо, що «Турецькі авіалінії» пропонують вилетіти з Херсона до Стамбула і назад за $194 (близько 11 тис. рублів). Рейси здійснюються щодня. При цьому вартість квитка на автобус із Сімферополя до Херсона в цілому складе від 500 до 1000 рублів. Таким чином, нескладно порахувати, що виліт до Туреччини з прикордонної з Кримом області обійдеться майже вдвічі дешевше. До того ж наявність штампа про виїзд, поставленого в закордонний паспорт українськими прикордонниками, в майбутньому виключає ризики, які можуть виникнути у громадян України в разі їх вильоту із Криму. Як відомо, офіційний Київ не визнає будь-які штампи і печатки в українських документах, зроблені на півострові.

Клименко: Це питання до Туреччини і Порошенка

Чому, незважаючи на заборону і загрозу санкцій, «Грозний авіа» здійснює прямий переліт із Сімферополя до Стамбула – з таким питанням Крим.Реалії звернулися до голови наглядової ради фонду «Майдан закордонних справ», експерта Андрія Клименка, ініціатора проекту «Чорний список», який з літа минулого року в режимі он-лайн публікує перелік усіх плавзасобів і літаків, які нелегально проникли в порти півострова.

За словами Клименка, «Грозний Авіа» не здійснює перельоти за межі Росії, якщо не рахувати рейс Сімферополь – Стамбул, тому авіакомпанія не боїться санкцій. «Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) теоретично може оштрафувати компанію, але практично ні. Це питання до Туреччини. Вона прекрасно знає, що це «ліві» польоти. Вона також прекрасно знає, що в Крим ходять судна, зокрема і пасажирські», – зазначив Клименко.

Багато залежить від позиції самої української держави

Він також додав, що українські дипломати на зустрічах із закордонними колегами регулярно порушують питання транспортного сполучення з Кримом. «Але це питання і до президента України Петра Порошенка, тому що саме він вів переговори з Тайїпом Ердоганом (президентом Туреччини – прим. авт.), – підкреслив експерт. – Ми зі свого боку будемо робити те, що робимо: говорити, писати про це, вимагати реакції. Я думаю, що врешті-решт реакція буде».

На питання, чому тоді великі російські авіакомпанії, що здійснюють рейси до Сімферополя, не бояться міжнародних санкцій, Клименко відповів, що в цьому випадку багато залежить від позиції самої української держави. «Україна має звертатися в ICAO і в країни, куди літає той же «Аерофлот», і говорити про те, що ці літаки порушують державні кордони України, що вони здійснюють кримінальний злочин, і вимагати від цих країн, куди літають літаки «Аерофлоту», щоб вони відповідним чином до цього ставилися. Я думаю, що ми до того прийдемо в найближчі місяці».

При цьому судовий позов української сторони до авіакомпанії «Аерофлот» Клименко назвав «процесом для публіки».

Нагадаємо, в грудні минулого року Окружний адміністративний суд Києва постановив стягнути з російської авіакомпанії 7,8 млн грн за порушення правил і порядку використання повітряного простору країни за 57 позовами на суму 136 тис. грн кожен. Крім того, Державіаслужба України влітку 2014 року за порушення правил і порядку використання повітряного простору України оштрафувала 12 російських авіакомпаній. Однак низка компаній не погодилися зі штрафними санкціями, у зв'язку з чим подали кілька позовів проти державіаслужби.

XS
SM
MD
LG