Сімферополь – Головна подія поточного тижня – переговори «нормандської четвірки», що завершилися підписанням Комплексу заходів з виконання Мінських угод. Лідери держав, які брали участь у 15-годинній зустрічі, європейські та американські політики і спостерігачі вже дали перші оцінки досягнутих домовленостей. Одні називають їх перемогою для всіх, оскільки Порошенку, Меркель, Олланду і Путіну вдалося домовитися про перемир'я на сході України, принаймні, на папері. Інші вважають, що крапка в цьому питанні ще не поставлена. При цьому проблема Криму в Мінську взагалі не обговорювалася, незважаючи на те, що глави держав виступили за територіальну цілісність України.
Нагадаємо ключові позиції Комплексу заходів з виконання Мінських угод: припинення вогню в ніч з суботи на неділю 15 лютого, відведення важких озброєнь на безпечні відстані, верифікація та моніторинг ОБСЄ, звільнення всіх незаконно утримуваних не пізніше, ніж на 5-й день після виведення важких озброєнь (тобто не пізніше, ніж на 19-й день після припинення вогню), допуск гуманітарної допомоги та впровадження міжнародного механізму, графік відновлення українського контролю на кордоні з Росією, проведення конституційної реформи в Україні з набуттям чинності до кінця 2015 року нової конституції, яка передбачає в як ключовий елемент децентралізацію.
Крим.Реалії попросили низку кримських політиків та експертів прокоментувати підсумки зустрічі «нормандської четвірки» і поділитися своєю думкою про те, чому тема Криму відійшла на другий план. Також ми вивчали думки, опубліковані на офіційних сайтах кримських відомств і озвучені в соціальних мережах.
«Америка їх не врятує»
Глава республіки Сергій Аксьонов вважає, що домовленість про припинення вогню «має контролювати російський миротворчий контингент». «Зараз найважливіше за підсумками переговорів «нормандської четвірки» – це отримання гарантій того, що в Донецькій і Луганській Народних Республіках припиняться вбивства мирних жителів. Це – завдання мінімум, яке має бути виконане», – сказав Аксьонов.
Голова Державної Ради Республіки Крим Володимир Константинов, коментуючи журналістам підсумки переговорів лідерів країн «нормандської четвірки», сказав, що керівництво України має бути притягнуте до юридичної відповідальності за застосування зброї проти мирного населення Донбасу.
«Де б вони не перебували, їм не уникнути відповідальності за вбивство десятків тисяч мирних людей Донбасу. І Америка їх не врятує. Без сумніву, вона забуде про них вже наступного дня після розгромної поразки. А вона вже близько», – сказав Константинов.
Голова Держради вважає, що припинення збройного конфлікту на сході України і встановлення миру можливі лише за умови, що керівництво країни прислухатиметься до вимог регіонів, які відстоюють свої мовні, культурні та економічні інтереси.
Голова Комітету з інформаційної політики, зв'язку і масових комунікацій Держради Криму Сергій Шувайников називає головним підсумком переговорів у Мінську досягнення перемир'я на Донбасі.
«Якщо це буде дотримуватися обома сторонами, то можна вважати, що це найбільше досягнення мінських угод», – підкреслив Шувайников. На його думку, всі інші питання: політичні, економічні, пов'язані зі статусом територій, відведенням артилерії, обміном полонених – другорядні.
«Але вони теж мають своє значення, оскільки від них залежить дотримання найголовнішого – миру. Якщо один пункт угод порушиться, весь мир може впасти, тому дуже важливим є контроль з боку всіх структур. Я вважаю, що повинні бути присутніми структури і з боку Білорусі, Росії», – сказав депутат.
У свою чергу, екс-перший віце-прем'єр Криму Рустам Теміргалієв вважає, що за підсумками переговорів у Мінську «фактично Порошенко погодився на федералізацію». «Зміни до Конституції мають бути внесені до кінця 2015 року, Донецьк і Луганськ отримують особливий статус, формують власні органи влади, силові структури, мають транскордонний режим із Росією...», – пояснив він.
Джелял: Ситуацію з Кримом необхідно офіційно врегулювати
На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, в ситуації, що склалася на сході України, ніхто не може бути задоволений досягнутими домовленостями. При цьому, за його словами, радує те, що незважаючи на всю складність ситуації, сторони змогли знайти компроміс.
«Зрозуміло, що домовленості – це завжди поступки сторін одна одній. Відрадно, що є надія на перемир'я. Дуже багато залежить від того, наскільки це перемир'я буде виконуватися. Ми знаємо, що попередні подібні спроби постійно зривалися, причому сторони звинувачували одна одну», – сказав Джелял.
Він нагадав, що Меджліс від самого початку виступав за мирне врегулювання ситуації на сході України і в Криму. «Ми завжди виступали проти війни і людських жертв», – додав заступник голови представницького органу.
Разом з тим, Джелял, як житель Криму і член Меджлісу, висловився за те, щоб на порядку денному в Мінську, «нехай навіть у неофіційному форматі», обов'язково звучала тема Криму. «Кому б як не хотілося, але ситуацію з Кримом необхідно офіційно врегулювати. Є побоювання, що чим більше питань, пов'язаних із ситуацією в Україні, буде вирішуватися окремо від Криму, тим більша ймовірність того, що ситуація на півострові буде залишатися такою, яка є», – сказав він.
Мають бути визначені офіційні підходи, і Крим має набути офіційного статусу в міжнародних відносинах якнайшвидшеНаріман Джелял
«Я не висловлюю думку, як вона має вирішитися, але мають бути визначені офіційні підходи, і Крим має набути офіційного статусу в міжнародних відносинах якнайшвидше», – вважає Джелял. За його словами, невизнаний статус території півострова позначається і в економічному плані, і в політичному, і в багатьох інших відносинах.
Інтернет-користувач Джафер Афузов після вивчення Комплексу заходів з виконання Мінських угод акцентував увагу на тому, що Росія має вивести свої війська з території Криму.
«А ви вчитувались в текст свіжих мінських домовленостей? А ви звернули увагу на те, що всі сторони визнають суверенітет і територіальну цілісність України? А ви помітили, що один з пунктів договору передбачає виведення всіх іноземних військ з території України? А ви пам'ятаєте, що ніхто в світі не визнав, що Крим став частиною РФ? Усі країни вважають його частиною України з усіма витікаючими... А ви помітили, що контроль над державним кордоном передається Україні? – запитує Джафер Афузов у Facebook. – Виходить, що якась іноземна держава, яка наповнила Крим, як частину України, своїми військами, повинна за цим договором вивести їх за межі української території і передати контроль за пунктами пропуску на кордоні України...».
«Єресь в ніч переговорів»
Перший секретар комітету Кримського відділення партії «Комуністи Росії» Леонід Грач вважає, що результату для Донбасу за підсумками зустрічі «нормандської четвірки» в Мінську «по суті, немає». «Результат є для Європи, для Америки з точки зору того, що президент Росії посаджений за стіл переговорів. Власне кажучи, все, що в цьому документі є на сьогодні, – все не реалізоване з точки зору того, за що воювали на Донбасі. Вони воювали за Новоросію і свою державність, і їх у цьому підтримували (у Росії – прим ред.) – прямо треба сказати», – зазначив політик.
На думку Грача, результат мінських домовленостей говорить про те, що цю обставину до уваги не взяли, оскільки конституційну реформу в Україні, про яку йдеться в підсумковому документі, «неможливо реалізувати». «Коли підписували, прекрасно розуміли, що нинішній склад парламенту України не піде на те, щоб мати 300 голосів, змінити конституцію на користь Донбасу, хоча б дати їм автономію. Це означає, що кров як проливалася, так і буде проливатися», – говорить він.
Грач упевнений, що на цьому тлі «Криму необхідно гарненько думати і займатися внутрішніми суперечливими, складними, корупційними проблемами». «Натомість, влада в особі Аксьонова дозволила собі таку єресь в ніч переговорів (в ефірі Першого російського каналу – прим. ред.), заявивши про необхідність введення на Донбас російських миротворчих сил. По суті, це ніж у спину Володимиру Путіну, коли він ледве-ледве домовляється в Мінську про перемир'я, щоб відвести подалі важку військову техніку. По суті, це (заява Аксьонова – прим. ред.) заклик до третьої світової війни», – наголосив Грач.
«Кількість трун зростає»
Кримський політолог Володимир Єгоров вважає, що минулі в Мінську переговори – «лише черговий перепочинок, який не виключає подальшої ескалації».
Головним питанням на зустрічі було, по суті, припинення вогню. Але от чи отримаємо ми його 15 лютогоВолодимир Єгоров
«Вони не стали глобальною історичною віхою у встановленні світового порядку. Головним питанням на зустрічі було, по суті, припинення вогню. Але от чи отримаємо ми його 15 лютого – велике питання», – сказав Єгоров.
Що стосується Криму, то, за словами політолога, сьогодні вон не стоїть «номером один» у порядку денному. Причиною цьому – те, що «військовий конфлікт на Донбасі не закінчений, і щодня кількість трун з обох сторін тільки зростає».
Текст містить термінологію, що офіційно використовується на Кримському півострові