10 лютого президент Барак Обама прийняв у Білому домі канцлера Німеччини Анґелу Меркель. Під час спільної прес-конференції президент Обама підкреслив, що Німеччина – один із надійніших союзників США. Він сказав, що під час зустрічи обговорювалися питання економічного зростання, боротьби з кліматичними змінами та глобальної безпеки.
Обама зазначив, що центральними на порядку денному переговорів стали дві проблеми – російська агресія проти України та «Ісламська держава».
«Ми продовжуємо виступати за дипломатичне вирішення проблеми», – підкреслив президент у зв'язку з українською кризою. Обама заявив, що США та їх партнери продовжать надавати Україні фінансову допомогу й чинити тиск на Росію, до того часу, поки Москва повністю не виконає взятих на себе зобов'язань.
Президент Обама заявив, що США та Німеччина націлені на знищення «Ісламської держави».
Анґела Меркель, кажучи про кризу в Україні, підкреслила, що Німеччина й США виступають за територіальну цілісність України, і що Росія двічі порушила цей принцип – у Криму та на Донбасі.
Анґела Меркель також підкреслила, що пошуки дипломатичного вирішення кризи в Україні триватимуть.
Відповідаючи на запитання про можливі постачання Україні летальних озброєнь і про довгострокові перспективи мирного процесу, Обама зазначив, що міжнародне співтовариство карає Росію за порушення суверенітету й територіальної цілісності України. За словами Обами, якщо ціна, яку змушена буде заплатити Росія, буде досить висока, то Путін змінить свою політику в Україні. Якщо нинішніх санкцій виявиться замало, вони будуть посилені.
Обама зазначив, що поставки летальних озброєнь Україна – один з обговорюваних варіантів: «На випадок, якщо дипломатичні зусилля не принесуть успіху, я попросив мою команду перевірити, які кошти ми можемо застосувати, щоб змінити розрахунки пана Путіна. Можливість (надання Україні) летального оборонного зброї – це один з варіантів, які розглядаються. Але я ще не ухвалив цього рішення».
Обама нагадав, що Україна повинна продовжити проведення економічних реформ. Президент наголосив, що одна з найбільш важливих речей, яку США та їхні союзники можуть зробити для України – надати допомогу українській економіці.
Анґела Меркель зазначила, що разом з президентом Франції вона зробила ще одну спробу знайти дипломатичне вирішення проблеми і домогтися припинення вогню в Україні. За словами Меркель, вона не впевнена в успіху цієї ініціативи. Канцлер вважає, що Росія відчуває дію міжнародних санкцій. Вона підкреслила, що в цьому і в багатьох інших питаннях США і Європа єдині.
Обама нагадав, що США і НАТО підтримують українські збройні сили. І що їх мета – не забезпечити проведення Україною наступальних операцій, але допомогти їй захистити себе. За словами Обами, немає специфічного моменту, коли США можуть погодитися на поставки Україні летальних озброєнь – рішення буде ґрунтуватися на аналізі ситуації, яке постійно проводиться. Він сказав: «Ми не зацікавлені у поразці Росії, ми зацікавлені в сильній і процвітаючій Росії, яка була б нашим партнером. На жаль, Росія прийняла рішення, які стратегічно погані для неї, для Європи, і для всього світу».
Анґела Меркель наголосила: «Ми будемо прагнути знайти дипломатичне вирішення конфлікту в Україні – стільки, скільки буде необхідно. Подивіться, скільки людей намагалися вирішити конфлікт на Близькому Сході. Я не можу гарантувати успіху переговорів, але ми повинні прагнути (до нього)».
Завершуючи прес-конференцію, президент Обама заявив: «Український народ може бути впевнений у тому, що США та Європа не залишаться осторонь від цього конфлікту».