Доступність посилання

ТОП новини

Чому активізувалися «аксьоновські татари»?


Ейваз Умеров та Абдурахман Салієв на прес-конференції в Сімферополі
Ейваз Умеров та Абдурахман Салієв на прес-конференції в Сімферополі

Сімферополь – У Криму знову стали виявляти активність різні кримськотатарські активісти та організації проросійського спрямування. Вони підтримують дії нинішньої влади, критикують керівництво Меджлісу, а також проводять прес-конференції зі скандальними заявами. Експерти вважають, що таким чином ініціатори їх виступів ведуть «методичну роботу» для розколу Меджлісу кримськотатарського народу.

На поточному тижні представники нещодавно утвореної громадської організації «Кримські татари – Крим – Росія» повідомили, що мають намір подати позов до Верховного суду Росії про незаконність акту передачі Криму до складу України. Як пояснив на прес-конференції керівник організації Мухаммед-Алі Бекаєв, позов буде надісланий упродовж найближчих декількох тижнів.

«Згідно з конституціям СРСР, РРФСР і УРСР, до повноважень Президії Верховної Ради СРСР не входило ухвалення рішень щодо зміни меж союзних республік. Це підтверджується цілою низкою законодавчих документів того часу», – пояснює Бекаєв (цитується за «Кримінформом»).

Після «повернення півострова до складу російської держави» перед організацією стоїть завдання розвитку кримськотатарського народу
Шевкет Меметов

Як з'ясувалося, організація «Кримські татари – Крим – Росія» створена на основі раніше існуючого руху «Кримські татари за союз з Росією». Ця організація до «приєднання» Криму до Росії вкрай рідко проводила будь-які публічні заходи і нічим примітним не запам'яталася. За словами засновника організації Шевкета Маметова, після «повернення півострова до складу російської держави» перед організацією стоїть завдання розвитку кримськотатарського народу.

Зазначимо, що засновник організація «Кримські татари – Крим – Росія» в грудні минулого року опинився серед восьми кримських татар, яким віце-прем'єр республіки Руслан Бальбек вручив так звану медаль «За повернення Криму» – відомчу нагороду Міністерства оборони Росії, присвячену подіям на півострові навесні 2014 року.

«Абсурдність подібної дискусії»

Керівник управління зовнішніх зв'язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін, коментуючи намір організації звернутися до Верховного суду Росії, зазначив, що це питання – не прерогатива громадської організації. «Якщо питання про законність передачі Криму Україні в 1954 році і підлягає обговоренню, то це предмет міждержавних відносин. Але, як мені здається, у вищих державних органах влади Росії чудово розуміють абсурдність подібної дискусії», – сказав Хамзін.
Він вважає, що спроби обґрунтувати всякими способами анексію Криму триватимуть. «Березневого референдуму, в якому кримські татари не взяли участі явно недостатньо. Саме тому це питання вирішили запустити від імені кримськотатарської організації, що за задумом авторів має символізувати ніби думку корінного народу Криму, і це викликає жаль», – сказав Хамзін.

Керівник відділу міжнародних зв'язків Меджлісу кримських татар Алі Хамзін
Керівник відділу міжнародних зв'язків Меджлісу кримських татар Алі Хамзін

На його думку, кримських татар, в черговий раз намагаються використовувати як розмінну монету, але при цьому національні інтереси народу «ігноруються і проблеми не вирішуються, як це було і раніше».

«Ми з цим не згодні»

На цьому тижні активність виявили і кілька молодих людей, частина з яких була помічена на суботній конференції Комітету із захисту прав кримськотатарського народу. Деякі з них в той день брали участь у бійці, намагаючись тим самим зірвати проведення заходу.

Ейваз Умеров
Ейваз Умеров

На прес-конференції в Сімферополі в четвер, 22 січня, представник з Судака Ейваз Умеров назвав захід Комітету «черговою провокацією людей, які намагаються позиціонувати себе лідерами, але такими не є». «Зібрали конференцію з вигаданим приводом. Наскільки зрозумів я, ці люди свої особисті страхи або страхи, які проплачують їхні господарі, намагаються нав'язати всьому народу, – сказав Умеров.

Його також обурили слова голови Меджлісу Рефата Чубарова на адресу молодих людей. Нагадаємо, після заходу Чубаров на своїй сторінці в Facebook написав про необхідність ідентифікувати тих, хто намагався зірвати конференцію. Невідомих він назвав «тітушки», які «переступили як людські закони, так і національні традиції». «Допоможіть їх встановити, а через них ми обов'язково вийдемо на тих нікчем, що використовують негідників-«тітушек» проти своїх же співвітчизників», – наголосив він.

Кримськотатарські активісти Рідван Джаббаров (ліворуч) і Ремзі Чаруха на прес-конференції
Кримськотатарські активісти Рідван Джаббаров (ліворуч) і Ремзі Чаруха на прес-конференції

«Мене глибоко образило його особисте ставлення до всіх нас. Ця людина вішає ярлики, називаючи нас покидьками, тітушками, спортсменами. Виходячи з поведінки цієї людини, у мене виникає низка питань: а хто ви, насправді, Рефат-аг'а? Клятвопорушник? Людина, яка стала лідером кримськотатарського народу і очолила Меджліс. Це питання можна поставити під сумнів, – сказав Умеров. – Він (Чубаров. – Прим. ред.) дав клятву в Бахчисараї, цілував прапор, давав клятву на Корані, що він завжди буде з народом і буде відстоювати винятково інтереси свого народу, але сьогодні його тут немає».

Кримськотатарські тітушки розкритикували Чубарова
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00
Завантажити на комп'ютер

Активіст також вважає, що голова Меджлісу, якому, як відомо, російською владою заборонений в'їзд до Криму на п'ять років, «не став вести діалог у нових умовах, втік звідси, залишив весь свій народ тут». «Зараз, перебуваючи далеко звідси, він намагається висловлювати думку трьохсоттисячного народу. Ми з цим не згодні», – наголосив він.

При цьому Умеров позитивно висловився на адресу співвітчизників, які займають різні посади в органах кримської влади, – віце-прем'єра Руслана Бальбека, віце-спікера Держради Ремзі Ільясова та голови Держкомнацу Заура Смирнова.

Активіст також пообіцяв, що і надалі буде присутній на заходах, які організовуватимуть представники Комітету із захисту прав кримськотатарського народу. «Для них ми тепер будемо своєрідною формою народного контролю. Ми, як кримські татари, будемо присутні на кожній їх конференції та нехай вони готуються до цих конференцій більш ґрунтовно, щоб ті звернення, які вони ухвалюють до Пан Гі Муна, Ердогана, Порошенка, були обґрунтовані. Якщо вони не зможуть обґрунтувати, ми виберемо інший формат спілкування», – наголосив Умеров, не уточнивши, що саме він має увазі. Відзначимо, що Ейваз Умеров був присутній на грудневій прес-конференції координаторів Комітету, в ході якої її учасників облили зеленкою.

«Буде заява у відповідні органи»

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров

Голова Меджлісу, до якого Крим.Реалії звернулися за коментарем з приводу звинувачень, що прозвучали на його адресу, пізніше обіцяв надати розгорнуте пояснення. На цей момент він обмежився короткою реплікою на своїй сторінці в Facebook: «Мене тут відвідала думка», – сказав сьогодні на прес-конференції в Сімферополі якийсь Ейваз Умеров, «(у)іспражняясь» своїми роздумами-маячнею... Судячи з деяких постів на ФБ така приємність одночасно відвідала в Криму ще кількох людей... Що ж, такий їхній вибір – тепер вони й «(у)іспражняться» будуть по команді...», – написав Чубаров.

Засновник Комітету із захисту прав кримськотатарського народу Ескендер Барієв
Засновник Комітету із захисту прав кримськотатарського народу Ескендер Барієв

Засновник Комітету із захисту прав кримськотатарського народу Ескендер Барієв у коментарі для Крим.Реалії назвав необґрунтованою ініціативу Умерова виступати в якості народного контролю Комітету. «Народний контроль може контролювати тільки діяльність державних органів на предмет корупційності і так далі. Він (Умеров. – Прим ред.) не є ні членом ревізійної комісії, ні членом організації, щоб контролювати діяльність Комітету. Це мають робити відповідні органи, якщо Комітет порушує, скажімо, міжнародне право та законодавство в цілому. Називаючи себе юристом, він показує свою некомпетентність, про що може ще йтися», – сказав Барієв.

На питання, як представники Комітету будуть реагувати у разі появи Ейваза Умерова на заходах організації, Барієв відповів: «Його поява буде розглядатися як чергова провокація і з нашого боку буде заява у відповідні органи».​

«Методична робота з розколу Меджлісу»

Коментуючи активність останнім часом різних кримськотатарських організацій проросійського спрямування та активістів, які симпатизують місцевій владі, кримський політолог Володимир Єгоров зазначив, що їх поява на публіці пов'язана з «методичною роботою для розколу Меджлісу». Цей план вже був готовий і розроблявся під час прем'єрства Могильова (екс-голова Ради міністрів АРК Анатолій Могильов – Прим. ред.), але так і не був реалізований», – зазначив експерт у коментарі для Крим.Реалії.

Він вважає, що «грубі зриви заходів Меджлісу, провокації і тиск – це емоційна помста заступника Аксьонова (віце-прем'єра Руслана Бальбека. – Прим. ред.) своїм опонентам – Джемілєву та Чубарову». «Соратникам Аксьонова вдалося вже багато чого: по суті, силою забрали будівлю Меджлісу в Сімферополі, створили клон у вигляді організації «Кирим» на чолі з Ільясовим (віце-спікер Держради Ремзі Ільясов. – Прим. ред.). Запущена кампанія з формування списків лояльних, яким пообіцяють землю, щоб таким чином купити їх симпатії і просто змусити замовкнути, – додав Єгоров.

Кримський політолог Володимир Єгоров
Кримський політолог Володимир Єгоров

На його думку, «головне для окупаційної влади сьогодні – показати кримським татарам, що всі важелі впливу на їхнє життя, тільки у них, всі, хто хоче вирішити якесь питання, мають співпрацювати». «Чим більше вони примушують до такої «любові», тим більше викликають ненависті, тому так емоційно реагують на діяльність Меджлісу і його членів», – упевнений політолог.

Крім того, вважає Єгоров, не спрацювала і стратегія «з відділення лідерів Меджлісу від активу в Криму, що також змушує провладних кримських татар робити різні спроби для дискредитації прихильників представницького органу».

Текст містить топоніми і термінологію, офіційно використовувані на Кримському півострові

XS
SM
MD
LG