Доступність посилання

ТОП новини

Завдання американської дипломатії на 2015 рік


Президент США Барак Обама
Президент США Барак Обама

У новому політичному році урядовцям та політикам США, які займаються міжнародними справами, доведеться давати раду багатьом процесам, що залишаються з року минулого. Ось деякі з головних завдань, які залишатимуться у центрі уваги Білого дому та Конгресу.

Російська агресія в Україні остаточно зіпсувала намагання Барака Обами покращити відносини Вашингтона з Москвою. Адміністрація президента вважає, що американські та європейські санкції, запроваджені щодо Росії, діють. Але дипломати переконані, що лише тиск на Путіна навряд чи принесе бажані результати.

«Ніхто не відмовляється від намагань налагодити відносини США з Росією. Ми мусимо їх зрушити», – говорить заступник помічника держсекретаря США Ерік Рубін.

До американської преси просочуються повідомлення про залаштункові намагання дипломатів знайти вихід із протистояння. Експерт з вашингтонського Інституту стратегічних досліджень Стівен Бланк вважає, що успіх дипломатів може залежати від активнішої допомоги США Україні, зокрема і військової: «Я сподіваюсь, що ми переберемо на себе стратегічну ініціативу, вдаючись до цих кроків зараз. Це змусить Путіна відповідати. Це краще, аніж чекати, коли щось робитиме він. Хоча в теперішній ситуації ініціатива належить йому навіть за умов кризи в Росії. Ми повинні зберігати і посилювати тиск».

Щодо жорсткішої зовнішньої політики адміністрація Обами матиме більше союзників у новому складі Конгресу. Там переважатимуть республіканці, які виступають проти компромісів з авторитарними режимами, зокрема з іранським урядом. «Члени Конгресу прагнуть запровадження додаткових санкцій. Це може мати негативні наслідки», – каже експерт Інституту Брукінґса Роберт Ейнгорн.

Йдеться про негативні наслідки для складних міжнародних переговорів про ядерну програму Ірану. Минулий раунд завершився наприкінці 2014 року безрезультатно і крайній термін перенесли на липень нового року.

«Ці переговори не стануть легшими через їх продовження. Вони були і будуть складними», – заявив держсекретар США Джон Керрі.

Ускладнило ситуацію на Близькому Сходу посилення радикального угруповання «Ісламська держава». Упродовж 2014 року ісламісти перебрали під свій контроль величезні території в Іраку та Сирії. Там дипломатії наразі робити нічого. Таку думку, серед іншого, висловлює експерт Інституту Близького Сходу Пол Сейлем: «Я вважаю, що в Іраку курдська армія та збройні сили уряду, за підтримки США, у 2015 році досягнуть успіху».

Однак досвід боротьби з ісламістами «Талібану» застерігає від поспішного оптимізму. Президент Барак Обама з цього приводу заявив: «Після понад 13 років наші бойові операції в Афганістані будуть завершені».

У грудні Барак Обама повідомив про завершення одного з найтриваліших збройних конфліктів в історії США. Але Пентагон нагадує, що і в 2015 році США надаватимуть допомогу афганському уряду. «Це не буде так, що 31 грудня ми просто пішли собі геть. Ні. Ми залишаємося», – говорить представник Пентагону адмірал Джон Кербі.

На 2015 рік в Афганістані залишатиметься ще понад 10 тисяч військових США для підтримки та навчання афганської армії.

XS
SM
MD
LG