Доступність посилання

ТОП новини

Портников: Кримський переділ Росії


Віталій Портников
Віталій Портников

Валентині Матвієнко не дають спокою лаври Герострата. Мадам, диригувала засіданням Ради Федерації, на якому було ухвалене злочинне рішення про дозвіл президентові Росії вводити війська в чужу країну, тепер зважилася покерувати минулим. Верхня палата російського парламенту намірилася переписати історію, «скасувавши» рішення Політбюро ЦК КПРС і Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області з РРФСР в УРСР.

Такого роду спіритичний сеанс може викликати тільки здивування. Звичайно, ніхто з нас не сумнівається, що всі важливі – і навіть не дуже важливі – рішення в Радянському Союзі ухвалювалися на політбюро, а потім оформлялися відповідно до тодішнього законодавства. Саме так було і у випадку з Кримом: відповідні засідання президій Верховних Рад РРФСР і УРСР, прохання, згода, нарешті – сесія Верховної Ради РРФСР, на якій – в повній відповідності з тодішнім законодавством була змінена Конституція РРФСР і зі статті 14 були виключені Кримська область і Севастополь – конституційною більшістю голосів, між іншим.

Але ясно, що все це – правова фікція, оскільки РРФСР і УРСР ніякими справжніми державами не були і Верховна Рада РРФСР могла би конституційною більшістю навіть Москву з Росії виключити, а Верховна Рада УРСР відмовитися від споконвічно українських земель – що вона, між іншим, не раз робила. І в 1954 році також робила – коли схвалила передачу Росії Таганрога з прилеглими родючими землями в обмін на неживий Крим. Що це означало в роки голоду – а тоді в СРСР все ще був післявоєнний голод – зрозуміє будь-хто.

Завдяки Криму буде створений правовий прецедент, який дозволить куди більш уважно поставитися до території самої Російської Федерації

Справжній правовий зміст мають лише угоди між незалежними державами, якими Росія й Україна стали в 1991 році. І ось тут-то ми побачимо, як Росія не один і не два рази – і в міжнародних документах, і в двосторонніх угодах – визнавала територіальну цілісність України без всякий умов і застережень. Тому ніякого сенсу – крім тупо-пропагандистського – рішення Ради Федерації, якщо воно відбудеться, не матиме.

Але я б хотів, щоб воно відбулося. І ось чому. Завдяки Криму буде створений правовий прецедент, який дозволить куди більш уважно поставитися до території самої Російської Федерації. Один з членів Ради Федерації Ігор Морозов стверджує, що рішення радянської влади було втілене в життя без референдуму, який нібито передбачався Конституцією СРСР. Це – неправда. Згідно з Конституцією СРСР 1936 року (стаття 14) саме Верховна Рада СРСР мала право затверджувати зміну кордонів між союзними республіками – їй були делеговані такі повноваження.

Але нехай Рада Федерації ухвалить відповідний закон. І тоді ми будемо мати повне право поцікавитися – а хіба на великих територіях України та Білорусі, які були відторгнуті владою СРСР на користь Росії, проводилися референдуми? Хіба в Таганрозі проводився референдум? Хіба у Виборзі – коли він був відірваний від союзної республіки – Карело-Фінської РСР – і переданий до складу Росії – проводився референдум? Хіба в самій Карело-Фінській РСР – коли вона була перетворена в Карельську АРСР і передана до складу РРФСР – проводився референдум? Адже на момент ліквідації КФ РСР нічим від РРФСР за конституційним статусом не відрізнялася!

Не виключено, що майбутній територіальний переділ Росії історики коли-небудь назвуть «кримським»

Хіба в Питалівському районі Латвії або в Печорський районі Естонії, які через кілька років після окупації цих країн Радянським Союзом були передані РРФСР, проводилися референдуми? «Не Питалівський район вони отримають, а від мертвого осла вуха!» – це не я сказав, це товариш Путін сказав. Так що ж це, Володимир Володимирович, якщо йдеться про територію, яка була з порушенням усіх мислимих і немислимих законів приєднана до Росії, то – від мертвого осла вуха, а в разі, коли Росія щось анексує, осел раптом оживає і перетворюється в члена Ради Федерації? Отакої!

А як стосовно Тувинської Народної Республіки? Територія цієї незалежної держави, з якою СРСР встановив дипломатичні відносини, була приєднана до РРФСР без будь-якого референдуму – як автономна область! І нічого, совість не мучить?

Так що нехай голосують, скасовують, нехай самі доводять злочинність рішень, які привели до порушення прав мільйонів людей. Позицій Росії щодо Криму це не посилить. А тим росіянам, хто задумається про майбутнє своїх регіонів і правочинності їх перебування у складі Російської Федерації – допоможе, бо створить нову правову базу.

І не виключено, що майбутній територіальний переділ Росії історики коли-небудь назвуть «кримським».

Віталій Портников, київський журналіст, оглядач Крим.Реалії.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG