Доступність посилання

ТОП новини

Вибори з дискримінаційним відтінком для кримчан


У тих, хто вже ознайомився з новими правилами виборів у народні депутати України, нещодавно презентованими громадськості, неодмінно виникло відчуття якогось дискримінаційного елемента відносно переселенців. Йдеться про те, що нові правила позбавляють переселенців можливості реалізувати половину свого виборчого права.

А передісторія така. Днями ЦВК виступила з роз'ясненнями для переселенців: щоб проголосувати на новому місці, громадяни зобов’язані до 20 жовтня звернутися до органів ведення Держреєстру виборців, написати заяву та надати паспорт. При цьому жодних документів, які підтверджують необхідність зміни місця голосування, кримчанам додавати не потрібно.

За результатами розгляду поданої заяви громадянину видається посвідчення виборця. Але разом з тим на виборах такі виборці зможуть отримати лише бюлетень для голосування за партію в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Право голосувати за мажоритарників у них відібрали.

Такий підхід ЦВК до виборчого процесу означає, що кримчан, швидше за все, позбавлять права голосувати і на місцевих виборах. Адже ці вибори тим більше стосуються винятково місцевих громад

Щоб не було непорозумінь, вже навіть запущений ролик на ТБ, який пояснює, якщо ви тимчасово проживаєте поза Кримом чи зоною АТО, вам видадуть тільки один бюлетень, і дивуватися тут нічому.

Остання норма щодо голосування лише за «списочників» пояснюється тим, що у мажоритарці в парламент йдуть представники місцевих громад, яких члени цих самих громад і вибирають. А переселенці, мовляв, частиною місцевих громад не є. Адже вони перемістилися на ці території тимчасово. Тобто їхній голос, на думку влади, жодним чином не може представляти думку місцевої громади. Таким чином, кримчан позбавили права вибирати 50% парламенту! Але ці 50% серйозно впливатимуть на рішення, що стосуються всієї країни, зокрема і переселенців.

Такий підхід ЦВК до виборчого процесу означає, що кримчан, швидше за все, позбавлять права голосувати і на місцевих виборах. Адже ці вибори тим більше стосуються винятково місцевих громад.

Але, якщо при обранні мерів або місцевих рад з таким підходом можна було б так-сяк погодитися, то коли мова заходить про вибір всієї країни, стає зрозуміло: дискримінаційний елемент у цьому ноу-хау однозначно присутній.

Кількість переселенців у масштабах спискового голосування навряд чи істотно зможе вплинути на результати виборів. А ось у масштабах окремо взятого регіону, де їх концентрація висока, на мажоритарному голосуванні переселенці в стані зіграти вирішальну роль

Але є у ЦВК і неофіційне виправдання. Все стає на свої місця, коли ми згадуємо, що, скажімо, в Дніпропетровській або Харківській області є безліч переселенців з Донбасу. Серед яких, як ми знаємо, за результатами соцопитування, лише менше половини підтримують перебування Донецької та Луганської областей у складі України (решта виступають за ДНР і ЛНР або за вступ до складу Росії). Кількість переселенців у масштабах спискового голосування навряд чи істотно зможе вплинути на результати виборів. А ось у масштабах окремо взятого регіону, де їх концентрація висока, на мажоритарному голосуванні переселенці в змозі зіграти вирішальну роль. Як підсумок, до парламенту знову пройдуть прихильники порушення цілісності кордонів України, колишні і сьогоднішні регіонали та інші кадри, від яких країна так хоче очиститися.

Мабуть, це саме та логіка, яка змусила ЦВК впровадити напівдискримінаційне правило. І переселенці-кримчани, які сьогодні вже не менше, ніж ті ж кияни чи львів'яни, є носіями української ідеї та частиною місцевих громад, змушені будуть з цими доводами погодитися. На шкоду своєму праву, але на благо всієї України.

Настя Дрозд, блогер, кримчанка

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG