Доступність посилання

ТОП новини

Кримські ЗМІ не поспішають ставати російськими


Сімферополь – Наприкінці весни нова кримська «влада» повідомила, що всім українським і кримським ЗМІ, що здійснюють свою діяльність на території півострова, до кінця 2014 року необхідно перереєструватися в суворій відповідності до законодавства Російської Федерації.

Тоді «міністр» інформації та масових комунікацій Криму Дмитро Полонський говорив: «За російським законодавством, якщо йдеться про інтернет-інформаційні агентства, то вони повинні проходити реєстрацію. В Україні такого не було. Будь-хто міг відкрити інформаційне агентство, робити і віщати все, що йому хочеться. Що стосується представництв українських, то така робота – це міжнародні засоби масової інформації. Будь ласка, нехай відкривають представництва і працюють».

Варто відзначити, що, судячи з усього, кримський «міністр» не розбирається в українському законодавстві, оскільки і в Україні ресурси, що працюють як інформаційні агентства, проходять реєстрацію. Тільки існує різниця між інформаційним агентством та, наприклад, інформаційним порталом. Дилетантам провести риску між двома цими поняттями буває складно і, зазвичай, вони їх ототожнюють.

Проте, зі сказаного «міністром» був зрозумілий головний меседж: чиновники чекають від ЗМІ Криму загальної добровільної реєстрації з метою контролю.

Терміни горять

Щоб ЗМІ якнайшвидше виконали необхідні процедури, «влада» навіть йде назустріч. Наприклад, власникам кримських медіа-ресурсів не потрібно їхати для їх реєстрації до Москви: посередницькі послуги взяло на себе місцеве «міністерство інформації». А мито, що сплачується всіма російськими ЗМІ при реєстрації, до 1 січня 2015 року в Криму не стягується.

Перед кримськими чиновниками стояло завдання за дев'ять місяців перереєструвати всі засоби масової інформації на півострові. Сьогодні до закінчення цього періоду залишається дуже мало часу, але з 3121 ЗМІ, офіційно зареєстрованого українськими органами на території Криму, тільки 42 подали документи в Роскомнадзор.

Олександр Жаров
Олександр Жаров

«Це дуже мало, близько 1%. До кінця перехідного періоду залишається три місяці, тому закликаємо потурбуватися про реєстрацію зараз. Нас дуже хвилює питання з реєстрацією ЗМІ в Криму», – нарікає голова відомства Олександр Жаров.

Голова Роскомнадзору закликав представників ЗМІ прискорити процес і завершити реєстрацію до закінчення перехідного періоду. «Поки немає ажіотажу, потрібно, щоб процес реєстрації ЗМІ активізувався», – додав Жаров.

Інтернет кордонів не знає

У Кримській асоціації інтернет-журналістів ситуацію, що склалася, пояснюють відразу декількома факторами. «На медіа-ринку Криму були зареєстровані безліч ЗМІ-пустушок, тобто таких, які фактично не працювали й існували тільки на папері. Перш за все, це стосується друкованих видань. Такі ЗМІ становили більшу частину в Криму. Тому сьогодні, коли виникла потреба ревізії, ці мертві ЗМІ не відгукнулися. З іншого боку, інтернет-ЗМІ не реєструються, тому що можуть собі це дозволити. Є також ЗМІ, які не впевнені, що продовжуватимуть роботу на півострові через те, що це елементарно може бути небезпечним. Крім того, окремим опозиційним ресурсам працювати просто не дадуть», – пояснили в галузевій асоціації.

Останню тенденцію підтверджують і в редакції інтернет-порталу «Події Криму». Редактор Наталія Гриневич розповіла Крим.Реалії, що ресурс перереєстровуватися за російськими правилами не збирається, оскільки вважає себе українським, а не російським суб'єктом. «Ми залишаємося інтернет-ЗМІ України і тому не бачимо сенсу в отриманні російської реєстрації. Хоча портал з'явився саме в Криму, сьогодні його засновники розширили свою діяльність на Дніпропетровську область, де працює портал «Події Дніпропетровська». В планах – охоплення й інших регіонів України. Таким чином, «Події Криму» – це лише складова української мережі. І працює вона за українським законодавством», – пояснила Гриневич.

Мало які сайти, наприклад, в США або у Франції пишуть про Крим? Їм тепер теж претензії будуть висувати, що вони не зареєстровані в Росії?

Коментуючи заяву кримської «влади» про те, що реєструватися зобов'язані також і українські ЗМІ, що працюють в Криму, редактор заперечила: «Тоді виникає питання, що ми вважаємо українським ЗМІ, які працюють на території Криму? Уже кілька редакцій, включаючи нашу, на території Криму фізично не присутні і не працюють. А те, що ми або інші пишуть, серед іншого, і про Крим... Ну так мало які сайти, наприклад, в США або у Франції пишуть про Крим? Їм тепер теж претензії будуть висувати, що вони не зареєстровані в Росії?».

На думку журналіста, складніше справи йдуть у газет, радіо і ТБ, тому їм, якщо вони бажатимуть продовжувати роботу, все-таки доведеться оформляти документи.

Наслідки і покарання

Блокування сайтів провайдерами можна обійти шляхом нескладних додаткових технічних налаштувань

Не виключено, що до незареєстрованих за російськими правилами медіа-ресурсів у Криму спробують застосувати якісь санкції. Наприклад, «влада» може спробувати впливати на засновників погрозами, адміністративними важелями або просто спробувати перекрити до них доступ користувачів. У ЗМІ говорять, що в разі війни з чиновниками на кожну дію можна буде знайти протидію. Блокування сайтів провайдерами можна обійти шляхом нескладних додаткових технічних налаштувань, фізичні ж гоніння для багатьох неактуальні, тому що окремі ЗМІ цілими редакціями переїжджають за межі півострова.

Журналісти вважають, що впоратися можна з будь-якими труднощами, і побоюються, що в нових кримських умовах проблеми можуть з'явитися якраз в разі офіційної реєстрації, а не за відсутності такої.

XS
SM
MD
LG