Не встигли відгриміти звуки фанфар з приводу приєднання Криму до Росії, не встигли росіяни відходити на концерти Стаса Михайлова і Валерії на цю честь, як тут же почали відчувати на собі зворотний бік придбання нових земель.
Однією з перших з проблемою зіткнулася туристична галузь. Крім того, що на тлі падіння курсу рубля у меншої кількості громадян тепер виникає бажання їхати за кордон, є й інші чинники, що пояснюють, чому турфірми закриваються одна за одною. Один з них – більш часті відмови з боку країн Європи у видачі віз (найчастіше цілі тургрупи залишаються без заповітного документа), а також побоювання, що за кордоном доведеться соромитися свого громадянства.
В результаті суто індивідуальних причин і загального спаду туристичної активності в Росії вже третій місяць одна турфірма за одною оголошують про банкрутство, а натовпи туристів залишаються ошуканими (хтось із них навіть не може повернутися додому з-за кордону). Природно, вони клянуть Крим і війну в Україні, поки сидять голодними і холодними в залах очікування.
Криму піар уряду і президента потрібніші. Хоча, як виявилося, для Сибіру він не менш важливий. А то так і дивись з приєднанням нової території відвалиться стара. Все до того йде, між іншим
Через Крим втратили і сибіряки, коли у них забрали чималі гроші на користь півострова. Адже Криму піар уряду і президента потрібніші. Хоча, як виявилося, для Сибіру він не менш важливий. А то так і дивись з приєднанням нової території відвалиться стара. Все до того йде, між іншим.
Потім прийшла черга комерсантів, які торгують імпортними продуктами. Нагадаємо, що у відповідь на західні санкції Путін не придумав нічого кращого, ніж заборонити в Росії європейські та американські товари. А через те, що Росія надзвичайно залежить від імпорту, під загрозою опинилися не тільки продукти, які повністю вироблені за кордоном, а й ті, в чиїй основі є «буржуйські» компоненти. Це, наприклад, рибна галузь (мальків російського лосося закуповують за кордоном), м’ясо-молочне виробництво (своєї великої рогатої худоби не вистачає навіть для виготовлення сиру) та інші.
Але санкції проти США і Євросоюзу можуть не обмежитися забороною на імпорт продовольства. Одним з можливих обмежень називають повну або майже повну заборону імпорту автомобілів і медичних виробів. Якщо перше – це, швидше, неприємна проблема, то друге може виявитися дуже болісним, адже, як відомо, чиновники іноді відрізняються талантом вводити заборони на лікарські препарати, не спромігшись перевірити, чи є вітчизняні генерики.
З приводу всіх новоявлених санкцій вже висловилася відома гурманка Ксенія Собчак у своїй авторській колонці на slon.ru: «За кримські видрючування заплатить кожен – спершу ті, хто багатший, потім і решта. Хоч мені, російській людині, сама ідея «Кримнаш» гріє серце, але вже не настільки, щоб за це платити з власної кишені. Впевнена, як і багатьом. Який-небудь скромний бізнесмен, який ввозить в Росію пармезан, цілком міг радіти приєднанню Криму і кричати «Кримнаш!». А сьогодні у нього зупинився бізнес. Радість перемоги почала стрімко танути», – відзначає Собчак.
Шоу-вумен вважає, що це вже початок кінця Путіна і його імперії. І з нею не можна не погодитися. Адже росіяни, які вчора жили, як звикли – складно і бідно, але все ж жили, сьогодні поставлені в нові умови. Сир заморський з іншими смаколиками заборонений. Своєї їжі теж якось замало, в результаті чого і без того немаленькі російські ціни поповзуть вгору. Автомобілі імпортні теж можуть заборонити (а значить, і запчастини до них буде незрозуміло де шукати). Курс рубля падає. Все більше грошей віддається на Крим, де їх з'їдають місцеві корупціонери (про що, в принципі, вся країна здогадується).
Пройде зовсім небагато часу – і росіяни відверто зізнаються один одному, що через приєднання Криму життя стало гіршим. Ейфорія від тріумфу зійде нанівець (власне, вже сходить) – і кожен буде проклинати не тільки півострів з його проблемами, але і себе, за колишній захват з приводу анексії
Працівники кожної збанкрутілої турфірми, кожного підприємства-трейдера на межі закриття, кожного рибного або м'ясо-молочного господарства, а головне – усі звичайні громадяни, які хочуть нормально їсти, з радістю подорожувати, їздити на хороших машинах і лікуватися якісними медикаментами, обов'язково поповнять ряди тих, у кого, немов кістка поперек горла, застрягло горезвісне возз'єднання з «історично російською» кримською землею. Пройде зовсім небагато часу – і росіяни відверто зізнаються один одному, що через приєднання Криму життя стало гіршим. Ейфорія від тріумфу зійде нанівець (власне, вже сходить) – і кожен буде проклинати не тільки півострів з його проблемами, але і себе, за колишній захват з приводу анексії. Спрацює простий людський фактор – всі хочуть бути в добробуті, і, в першу чергу, економічно (згадаймо піраміду потреб Маслоу). А якщо цей добробут не досягається, і є винний, яким виявиться Крим, йому не поздоровиться. І тоді півострову знову доведеться рятуватися втечею, але вже від суворої російської дійсності, яка не так просто розлучається зі своїми «адептами».
Настя Дрозд, кримчанка
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції