Доступність посилання

ТОП новини

Українські санкцій проти Росії та «Сім’ї»: на кону банки, транзит, ліцензії


©Shutterstock
©Shutterstock

Український уряд має намір запровадити санкції проти 172 фізичних осіб, громадян Росії та інших держав, і проти 65 компаній з Росії та інших країн за підтримку терористичних дій та підрив територіальної цілісності України. Про це заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, презентуючи урядовий законопроект «Про санкції». За його словами, Верховна Рада України має за нього проголосувати у вівторок, 12 серпня. Законопроект передбачає запровадження 28 видів санкцій із можливістю запровадження й інших видів покарань.

Український уряд має намір запровадити санкції, які можуть охоплювати блокування активів компаній і осіб, відповідальних за дії проти України; обмеження торговельних операцій, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, включно з газом, а також польотів і перевезень територією України, анулювання ліцензій та дозволів, потрібних для здійснення певного виду діяльності, припинення надання телекомунікаційних послуг, заборону входу морських суден до територіальних вод України та літаків до повітряного простору України.

Національному банку буде заборонено видавати ліцензії на здійснення інвестицій особам та компаніям, які підтримують дії проти України.

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк також запевнив, що Україна припинить з Росією торгівлю товарами подвійного призначення.

Товари подвійного призначення, які Росія може використовувати проти України будуть підпадати під санкції
Арсеній Яценюк

«Товари подвійного призначення, які Росія може використовувати проти України чи будь-якої іншої держави в збройному конфлікті, за пропозицією уряду будуть підпадати під санкції. Ми розуміємо ціну, яку заплатить Україна. Тільки ми сьогодні заплатили набагато вищу ціну – це ціна людського життя, коли Росія підтримує бандитів, які вбивають українських громадян», – наголосив Арсеній Яценюк.

Крім того, відповідно до урядового законопроекту, санкції застосовуватимуться не лише щодо організаторів та виконавців, але й замовників злочинів, зокрема й тих, які перебувають у міжнародному розшуку. Щодо них уряд також пропонує запровадити процедуру заочного засудження та конфіскації майна на підставі рішення суду.

«Українська держава буде знаходити майно фінансових компаній, банків, підприємств, особисте майно по всьому світу всіх осіб, які підтримували анексію Криму і які зараз підтримують та фінансують російських терористів на території України», – запевнив прем’єр.

Не утримався керівник уряду і від того, щоб не прокоментувати заборону російського уряду на імпорт продовольства з країн, які запровадили проти путінського режиму індивідуальні та секторальні санкції.

Російський президент і прем’єр додумались ввести санкції проти свого народу, своїх громадян. Вони їм заборонили їсти їжу
Арсеній Яценюк

«Що стосується Росії в цілому, це, взагалі, цікава країна. Коли ми вводимо санкції, захищаючи Україну від дій Росії, то російський президент і прем’єр додумались ввести санкції проти свого народу, своїх громадян і своїх людей. Вони їм заборонили їсти їжу», – зауважив Арсеній Яценюк.

ДП «Антонова» вже два роки, як шукає ринки й партнерів поза Росією

Головний конструктор ДП «Антонов» Дмитро Ківа розповідає, що вже півроку, як не був у Росії. Натомість їздить у відрядження до Польщі, Німеччини, Туреччини та інших країн у пошуках нових партнерів для кооперації і ринків збуту. Він запевняє, що «Антонов» уже близько двох років шукає альтернативи співпраці з росіянами. Ще навіть до агресії Росії і тим паче до розмов про санкції проти неї там переконалися, що ця країна починає оминати Україну. Сьогодні ДП «Антонов» поміж іншого веде перемовини щодо можливих поставок сертифікованих за європейськими стандартами авіадвигунів від британського концерну Rolls-Royce.

Нинішній стан співпраці з російською стороною Дмитро Ківа коментує таким чином: «Невійськові літаки, тобто літаки пасажирські ми супроводжуємо і наразі виконуємо, зокрема, і коопераційні поставки. Наприклад, наш серійний завод поставляє крила для літаків АН-148. Ми забезпечуємо технічний супровід тих літаків, які виробляються, пов’язаний з модернізацією, з якимись додатками до сертифікату на цей тип літака. Ще до початку агресії в Криму у нас був підготовлений і парафований контракт на розробку транспортного літка на базі АН-148. Коли агресія почалася, ми припинили співпрацю й втратили контракт на 150 мільйонів доларів».

Сьогодні Росія має намір модернізувати без України літак АН-2-100, розробником та виробником якого є ДП «Антонов». Прикметно, що для цього вони використовуватимуть американські двигуни. За словами Дмитра Ківи, це буде порушенням міжнародного авіаційного права щодо української сторони.

Україна із санкціями запізнюється – експерт

Костянтин Матвієнко
Костянтин Матвієнко

Експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко вважає, що санкції проти російський компаній та фізичних осіб, відповідальних за окупацію Криму, потрібно було запроваджувати набагато раніше. Вони могли стосуватися, зокрема, транзиту вантажів, пасажирів та поставок електроенергії. Аналітик звертає увагу на те, що Україна наважалися запроваджувати санкції лише після того, як це зробили ЄС, США та кілька інших західних країн.

Прагматики з Банкової зрозуміли, що також можуть запровадити санкції. Для Російської Федерації вони будуть дошкульними, для України менш дошкульними
Костянтин Матвієнко

«Україна спочатку подивилася, як проти Росії діє світ. Світ діє проти Росії дуже ефективно. От українські прагматики з Банкової зрозуміли, що вони також можуть запровадити такі санкції. Для Російської Федерації вони будуть дошкульними, для України менш дошкульними», – зауважує Костянтин Матвієнко.

Через агресивну політику Росії Україна може втратити 7 мільярдів доларів – Яценюк

За словами Арсенія Яценюка, в разі реалізації найбільш негативного сценарію через санкції Кремля та його агресивну політику Україна за рік втратить 7 мільярдів доларів. Збитки Росії від українських санкцій можна буде підрахувати після того, як у разі схвалення законопроекту «Про санкції» парламентом РНБО затвердить уже конкретні санкції щодо конкретних компаній і осіб на підставі подань від уряду, парламенту, президента, СБУ чи Національного банку.

Наразі Арсеній Яценюк відмовився назвати будь-які конкретні прізвища чи назви компаній, претендентів на санкції. Він допускає, що вони будуть оприлюднені після затвердження процедури запровадження санкцій.

Крім того, наразі важко прогнозувати, які саме з 28 запропонованих видів санкцій будуть запроваджені щодо конкретних компаній та осіб і із загальних пропозицій перетворяться на болісні покарання.

Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG