Доступність посилання

ТОП новини

Інструкція з біженства: як, куди, за скільки?


Кримські беженці у Львові, 14 квітня 2014 року
Кримські беженці у Львові, 14 квітня 2014 року
Сімферополь – За повідомленнями ЗМІ, в анексованому Криму залишається більше ста сімей українських громадян, які хочуть виїхати на материкову частину країни. Можна припустити, що насправді їх набагато більше. А до них на материк попрямували понад 10 тисяч осіб, тільки за офіційними даними.

Сайт Крим.Реалії перейнявся питаннями, куди можна виїхати з Криму на час окупації, скільки це буде коштувати і до кого по допомогу можна звернутися?

Хто і куди?

Основні регіони, куди досі іде потік кримчан, – це Київщина та Львівщина. І якщо столиця за довгі роки звикла до постійного припливу «ліміти», то інші області – ні. З одного боку, це призводить до того, що тамтешні чиновники більш чуйно ставляться до переселенців, ніж київські, з іншого, та ж Львівщина вже тріщить по швах. Навіть місцеві громадські працівники, які приймають переселенців, порекомендували біженцям звертати увагу на інші області, де ще є можливість безкоштовного поселення.

Хоча, як нам розповіли у Львівській облдержадміністрації, зараз потік кримчан в область вщух. В основному Львів приймає біженців зі сходу, по 50-70 осіб на день. Крім того, багато кримчан з тих, що приїхали пару місяців тому, вже повернулися до Криму. Це говорить про те, що у них не було проукраїнської позиції, вони просто боялися стрільби у себе в регіоні, а коли зрозуміли, що все спокійно, з успіхом повернулися на насиджене місце.

Аналогічна тенденція і з переселенцями зі сходу. Вони бояться потрапити під кулі. Коли в регіоні все стихне, навіть якщо він стане Росією чи самопроголошеною ДНР, вони повернуться назад. Не всі, звичайно. Але частина з них – точно.

Серед областей, де особливо чекають переселенців, – Дніпропетровська, Івано-Франківська, Закарпатська та Черкаська. В принципі, можна перелічити всі, окрім Київської, де переселенцям не солодко через величезну їх кількість та байдужість місцевої влади, а також Львівську, яка не встигає справлятися з потоком.

Чи так це складно?

Насправді, стверджують кримчани-«втікачі», в переселенні нічого непосильного немає. Головний і найважчий крок – зважитися, перетнути той рубіж, коли ти розумієш: зворотного шляху вже немає.

«До того ж до психологічної травми, яку забезпечив нам Путін, приєднуються і дрібні побутові труднощі. Вам потрібно зібрати речі, перевезти їх (а речей буде багато, якщо ви зібралися надовго). Крім того, потрібно буде позакривати всі свої справи з роботою і вирішити інші нагальні проблеми. Це вимагає часу. У мене на зібрання речей пішов тиждень (я жив в орендованій квартирі, тому довелося вивозити все). Також за цей тиждень вирішив усі адміністративні питання (у мене був невеликий бізнес у Криму)», – розповідає переселенець Юрій, який виїхав до Київської області.

Його дружина Ірина продовжує: «Для мене найскладнішим моментом була стресова обстановка, в якій це все відбувалося. Так, це дуже сильний стрес. Не
Найскладніший час – це перший тиждень після переїзду, коли ти шукаєш, де приткнутися. Потім – перший місяць, коли ще йде адаптація. Далі буде легше.
просто не тому, що ти кидаєш улюблений Крим, а тому, що тобі доводиться адаптуватися до нового місця, яке ти зовсім не знаєш, доводиться вирішувати купу серйозних проблем типу пошуку житла. Але все це можна перебороти. Найскладніший час – це перший тиждень після переїзду, коли ти шукаєш, де приткнутися. Потім – перший місяць, коли ще йде адаптація. Далі буде легше. Потрібно собі це сказати відразу і просто пережити».

Розуміючи, що людям на долю випало не найпростіше випробування, на Львівщині та Київщині, наприклад, волонтери пропонують переселенцям безкоштовні послуги психологів.

Підраховуємо витрати

За підрахунком протестантського священика Руслана Зуєва, який займається питаннями переселення кримчан, щоб одна сім'я змогла виїхати з півострова, їй необхідно ніяк не менше 10 тисяч гривень. Чи така велика ця сума насправді?

Ми вирішили підрахувати вартість стандартної процедури переселення з Криму.

Якщо платити абсолютно за все і не користуватися безкоштовними послугами, то переселенський прайс на одну людину виглядає так: квиток на поїзд в один кінець – від 250 грн, телефонний зв'язок на перші дні (стикування з активістами, місцевою адміністрацією, ріелторами і т.п.) – 50 грн, перші дні в готелі – від 130 грн з людини на добу (буде потрібно хоча б дня три, щоб знайти постійне житло), перший місяць оплати орендованої квартири (в обласних центрах) – від 2000 грн, в селах можна знайти від 500 грн, оплата послуг ріелтора – від 1000 грн. Разом виходить 3690 грн на одного. Сім'я з двох-трьох чоловік заплатить не менше 9000 грн.

Правда, є можливість заощадити. По-перше, якщо ви будете розміщуватися через активістів чи місцеві адміністрації, що займаються безкоштовним
У деяких випадках вдається знайти ще й безкоштовне житло на тривалий час. Його залишається все менше, особливо що стосується Києва і Львова, але воно є
поселенням, то за готель платити не доведеться. Також ви не будете цього робити, якщо перший час розселитесь у знайомих або заздалегідь домовитесь про бронювання орендованої квартири.

По-друге, в деяких випадках вдається знайти ще й безкоштовне житло на тривалий час. Його залишається все менше, особливо що стосується Києва і Львова, але воно є.

Гроші на послуги ріелтора теж можуть не знадобитися, якщо ви шукаєте квартиру з перших рук або через знайомих.

У найбільш ідеальному випадку вам доведеться оплатити лише квитки і телефонний зв'язок. А це – всього 300 грн.

Що далі?

Більшість з тих, хто брав квиток з Криму в один кінець, поїхали вже назавжди. «Навіть якщо Крим повернеться в Україну, я туди не повернусь. По-перше, у Львові краще: й інфраструктура, й історична спадщина, і культура населення. Та майже все краще, крім похмурої погоди. По-друге, не хочу повертатися в моє оточення, яке ненавидить Україну і вважає мене останньою тварюкою, що кинула свою Батьківщину. Вони не розуміють: хоч я і народилася в Криму, моя Батьківщина – це не Крим, це Україна. Якщо робити вибір між Кримом і Україною, я, безсумнівно, вибираю її», – розповідає 25-річна Катерина, яка переселилася до Львова.

За такою логікою, багато біженців намагаються не думати про минуле і дивитися тільки вперед. Тому про свої плани на майбутнє розповідають охоче. І радіють, що не тільки місцеві жителі з волонтерами, а й європейці про них не забувають.

Так, багато біженців зараз чекають допомоги від ООН (від 2000 гривень на сім'ю). Є також кримчани, які вже отримали закордонні гранти для переселенців. А частина кримчан знайшла ще один спосіб відшкодувати збитки: подати до суду на Росію в ЄСПЛ за анексію Криму, яку, швидше за все, зобов'яжуть відшкодувати збитки постраждалим. А вони, зауважимо, у кожного далеко не маленькі. Навіть якщо говорити тільки про матеріальну сторону.
XS
SM
MD
LG