Доступність посилання

ТОП новини

Кримський зв'язківець


Російські оператори мобільного зв'язку не поспішають оголошувати про вихід на кримський ринок
Російські оператори мобільного зв'язку не поспішають оголошувати про вихід на кримський ринок

Сімферополь – Російські чиновники заговорили про створення на території Криму окремого оператора мобільного зв'язку. На перший погляд ця ідея може здатися просто черговим прожектом. Проте експерти не виключають, що, враховуючи ймовірний сценарій розвитку кримського ринку, що передбачає зникнення українських і відсутність великих російських операторів, майбутнє мобільного зв'язку на півострові якраз і визначатимуть спеціально створені ерзац-компанії – одна або декілька.

Ідею створення окремого оператора мобільного зв'язку для півострова озвучив днями російський міністр у справах Криму Олег Савельєв. «Одним із варіантів може бути створення на кримській базі оператора з умовною назвою «Кримтелеком», який працюватиме на LTE (мережа четвертого покоління – прим. ред.) і зможе забезпечити Південний берег Криму сучасним зв'язком, тобто приїжджі матимуть надшвидкісний інтернет на пляжі, чого немає поки ніде в Росії», – сказав чиновник. При цьому міністр обмовився, що питання ще перебуває в стадії опрацювання і варто обговорити його з професіоналами. Так що створення кримського мобільного оператора – лише один з можливих варіантів адаптації місцевого ринку зв'язку під російські умови.

З мережами на вихід?

На перший погляд, ідея створити в Криму окрему компанію мобільного зв'язку може здатися дивною. Сьогодні в регіоні продовжують працювати українські оператори, найбільші з яких – «МТС Україна» (57% ринку) і «Київстар» (21%) – де-факто є дочірніми структурами російських же компаній – МТС і «Вимпелком» відповідно. Та й самі російські оператори де-юре можуть безперешкодно працювати в Криму. Як пояснили в Роскомнадзорі, ліцензії, видані раніше на всю територію Росії, поширюються також на нові суб'єкти Федерації.

Правда, крім ліцензії необхідні ще й вільні частоти, дозвіл на використання яких видає Головний радіочастотний центр. Проте і з цим у Криму проблем виникнути не повинно. Справа в тому, що всі українські оператори працюють в мережах другого покоління (GSM). Єдиний власник ліцензії на 3G в Україні – «Укртелеком», який, втім, ще не створив відповідної інфраструктури для її використання. Таким чином, частоти для третього (UMTS) і тим більше четвертого (LTE) покоління мобільного зв'язку в Криму не зайняті.

Однак заковика криється в тому, що в анексованому Росією Криму отримувати і

В анексованому Росією Криму отримувати і ліцензії, і частоти необхідно буде вже за російськими правилами. Це відразу виштовхує з ринку українських операторів

ліцензії, і частоти необхідно буде вже за російськими правилами. Це відразу виштовхує з ринку українських операторів, які наголошують, що вони продовжують працювати в правовому полі України, на підставі українських же ліцензій.

Другий вузький момент – всі українські мобільні оператори, як уже зазначалося, працюють у стандарті GSM, який в Росії вже розглядається як застарілий. До нього прив'язані і чинні ліцензії. Навіть якщо теоретично припустити їхню згоду на отримання російських ліцензій для роботи у форматі третього покоління UMTS, то це потребуватиме колосальних вливань у переоблаштування всієї телекомунікаційної інфраструктури. А навряд чи вітчизняні компанії захочуть вкладати мільйони доларів у територію з невизначеним статусом, якою сьогодні є Крим. Тобто за фактом, українські оператори не готові до нових умов не тільки юридично, а й технічно.

Залишаються росіяни, тим більше, вони і володіють кримськими мережами опосередковано, через українських «дочок». Теоретично «МТС» і «Вимпелком» можуть перекласти майно «з однієї кишені в іншу» і передати інфраструктуру на півострові від своїх українських юридичних осіб російським. Але тут також є свої «але». Юридично «МТС» і «МТС Україна» або «Вимпелком» і «Київстар» – усе ж таки різні компанії, і легальний процес передачі обладнання та майна від одних іншим може затягнутися. По-друге, операторам все одно доведеться за свої гроші створювати відсутні на півострові мережі 3G і 4G, що також питання не одного дня. Ну і третє й найголовніше – горезвісні санкції, яких побоюються великі російські компанії, приходячи до Криму. Акції й «МТС», і «Вимпелкому» продаються на міжнародних біржах. Ймовірно, з цієї причини жоден з великих російських операторів офіційно не оголосив про прихід на кримський ринок.

Знадобиться хтось ще

У такій ситуації експерти ринку бачать вихід у створенні в Криму окремих юридичних осіб. Нові гравці і стануть одержувачами російських ліцензій для освоєння новопридбаної території. «Схема з видачею ліцензій та частот у Криму спеціально створеним російським компаніям логічна, – вважає начальник юридичного управління AVG Capital Partners Ельдар Назмутдінов. – Це може хоча б частково убезпечити операторів з російськими акціонерами від міжнародних санкцій і непорозумінь із владою України. Така схема дозволить операторам у разі потреби швидко залишити ринок Криму, не згортаючи діяльність ні в Україні, ні в Росії» (цитується за «Ведомостями»).

Приблизно таку ж ситуацію можна спостерігати в інших «сірих зонах» – Абхазії та Придністров'ї. Так, за інформацією internetua.com, в Абхазії донедавна був лише один стільниковий оператор «Аквафон GSM». 51% його акцій опосередковано, через офшорну компанію Debton Investment, володіє російський «Мегафон». У Придністров'ї також лише один оператор мобільного зв'язку – «Інтердністроком» з місцевими власниками.

Схоже, що Крим йде тим же шляхом. І перші кроки на цьому шляху вже зроблені. Сьогодні Рада міністрів невизнаної республіки ухвалила рішення про створення компанії «Кримтелеком». Як бачимо, назва ідентична напередодні озвученій пропозиції російського міністра у справах Криму. Поки що передбачається, що компанія надаватиме послуги стаціонарного телефонного зв'язку, проте не виключено, що в майбутньому в її відання передадуть і мобільний зв'язок. Для звичайних споживачів – сценарій не найкращий, оскільки загрожує монополізацією ринку з усіма негативними наслідками, які випливають із цього.

XS
SM
MD
LG